گروه آنارکو سندیکالیستی فوژان زندگانی : «ه س ی ک ش» هسی کش

12 آگوست مقالات

«ه س ی ک ش»
هسی کش؛

هر روز یک ساعت پیش از طلوع آفتاب برمی‌خیزد، لباس‌های زندانیان را که شب گذشته جمع کرده بود را به سختی و با سرعت می‌شوید.به سختی می‌شوید با فشار کم آب، در جایی تنگ و بد بو و تهوع آمیز که کمتر کسی حاضر است حتی یک دقیقه آنجا بایستد‌. به سرعت می‌شوید زیرا باید پیش ازین که در به هواخوری باز شود، لباسها را شسته و آب کشیده باشد تا خیلی زود آنها را پهن کند، که شاید حتی اگر چند دقیقه را از دست دهد، هجوم بیش از چهارصد زندانی کار را برای او دشوارتر و حتی غیر ممکن می‌سازد. هسی کش یعنی آنقدر با کف دست به پس گردن می‌زنند تا مرگ را آرزو کند.هسی کش یعنی تحقیر شدن در برابر چهارصد جفت چشم.چهارصد شبهه بشر که وقتی فتاده ای می‌بینند نه تنها کمکی به او نمی‌کنند بلکه به زجر کشیدن و بدبختی او می‌خندند.

آری، براستی زندان صرفا مجموعه‌ای از دیوارها که فرد را محبوس و محروم از بودن در اجتماع می‌کند، نیست. آنچه محبس را برای محبوس تبدیل به شکنجه‌‌گاه می‌کند، بدرفتاری افرادیست که محکوم به همزیستی با آنان شده‌اند.

معمولا حدود ساعت پنج عصر لباسها خشک می‌شوند و به اتاق باز می‌گردد. تا پیش از نه شب با کتری آب جوش لباسها را اتو کرده و به صاحبانش تحویل می‌دهد. نهار و شام را پیش از ساعت ده شب یکی کرده و معمولا دقایقی پس از صرف نهار و شام صدای خر و پفش شنیده می‌شود. یک هفته هر روز این کار را انجام می‌دهد. آخر هفته معمولا هر زندانی یک تا دو بسته سیگار بابت دستمزد به او پرداخت می‌کند‌ و این یعنی درآمدی کمتر از سیصد هزار تومان در ماه. می‌تواند مثل اکثر محکومان از صبح تا شب در اتاق بنشیند، تلویزیون تماشا کند، شوخیهای زشت و زننده و حتی فحاشی به خواهر و مادر یکدیگر کنند و یا نقشه بکشد که پس از آزادی طوری اقدام به سرقت کند که دیگر دستگیر نشود. می‌تواند بجای انجام این کار دشوار و عذاب آور، عضو یکی از باندهای توزیع مواد مخدر و قرص های روان گردان در زندان شود‌. و با تلاش و زحمت خیلی خیلی کمتر ازین بسیار مرفه و بی دردسر زندگی کند. و دستکم ده تا بیست برابر این مبلغ درآمد داشته باشد. بجای اینکه زیر آفتاب خیلی داغ این کویر بسوزد و سیاه شود و دائم نگران مفقود یا ربوده شدن لباسها باشد، خیلی سفید و شیک بماند و بالای اتاق بنشیند و با درآمدی که از فروش مواد مخدر کسب می‌کند، چند زندانی را هم به خدمت بگیرد که کارهایش، مثل آشپزی و نظافت اتاق، را انجام دهند. اما کار می‌کند، رخت می‌شوید تا با این درآمد اندک هربار یک ماه که مادر، خواهر و برادرش که به ملاقات او می آیند بتواند چند آبمیوه و کیک برای آنها خریداری کرده و به سالن ملاقات برود و طی دوران محکومیت و تحمل حبس سربار خانواده محرومش نباشد و گاه مبلغی هر چند اندک برای آنها واریز کند

او با اکثر افرادی که به جرم سرقت محکوم به تحمل حبس شده اند تفاوتی مشهود دارد اینکه کار را ننگ و عار و دزدی را افتخار نمی داند.

ده سال پس از تولد،پدرش را از دست داد و به جای پدر کار کرد تا خواهر و برادرش با خاطری آسوده به زندگی و تحصیل ادامه دهند و مادر محتاج بیگانه نباشد.

اما شوربختانه بویژه طی چند دهه اخیر زیستن برای کارگران و زحمتکشان جامعه ما تا این حد دشوار بوده و او پس از ۱۵ سال کار و حتی اضافه کاری توان تامین حداقل نیازهای خانواده اش را نداشت و در نهایت اقدام به سرقت از کارگاهی که در آنجا مشغول به کار بود کرد.

امروز پس از تحمل بیش از یک سال حبس پشیمان است و به واقع دلتنگ برای بازگشت به محل کار و رهایی از زندان.

و اما نکته و نکات : نخست اینکه او تنها کارگری نیست که به دلیل عدم دریافت حقوق مکفی از کار گریزان و سارق شد.

تامس مور به درستی گفت : ” دستگاه حکومت و سیستم اجتماعی طوری است که خود دزد را می سازد و خود دزد را مجازات می کند یعنی هم مولد دزد است و هم کیفر دهنده آنها.”

اینجا است که باید پرسید محصول نئولیبرالیسم و ندبیر و امید دولت روحانی برای کارگران و زحمتکشان برای طبقه محروم چه بوده است ؟

پس از اینکه حسن روحانی برای دومین مرتبه به عنوان رئیس دولت حکومت اسلامی انتخاب شد جمعیت زندان ها سه برابر گذشته افزایش داشته است.

معمولا سه ماه پیش از نوروز شاهد بیشترین تعداد ورودی به زندان بوده ایم.پیش از سال ۱۳۹۶ آمار هر بند حتی در سه ماه پایانی سال کمتر از ۲۰۰ زندانی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر یعنی در بدنرین شرایط ۳۰ تا ۴۰ نفر کمتر اما از سال ۱۳۹۶ به بعد آمار از ۲۰۰ به ۳۰۰ و حالا به بیش از ۵۰۰ زندانی در یک بند رسیده است.و این معانی بسیار وحشتناکی دارد .تعداد افرادی که از سالم زیستن و زندگی شرافتمندانه روی بر گردانده و یا به دلیل ناتوانی از تامین هزینه های زیستن مجبور به ارتکاب اعمال مجرمانه شده اند روی به افزایش داشته است. اکثر افرادی که وارد زندان می شوند کمتر از ۴۰ سال سن دارند.یعنی علاوه بر آسیب مستقیم به اقراد ، نیروهای کار در زندان ها می سوزند و می پوسند و این به منزله آسیب به تمام اجتماع است.

در آرمان شهر آنارشیستی زندانی وجود ندارد زیرا دموکراسی مستقیم،شوراها،شفافیت مالی،توضیح عادلانه امکانات و ثروت،اشتغال زایی، مبارزه با تبعیض ،نابرابری ،بیدادگری و اختلاف طبقاتی، جرم و بزهکاری را ریشه کن خواهد کرد.

اما رئال پلیتیک ، سیاست ورزی بر اساس واقعیت های موجود و امکانات ، ما را بر آن می دارد که دست کم در کوتاه مدت به وضعیت هزاران شهروند ایرانی که اکثر آنان از نقاط محروم جامعه بوده اند و هر آینه در این مکان که هرگز شرایط استاندارد یک ندامتگاه را نداشته محبوس شده اند رسیدگی جدی شود.

عدم تفکیک افراد سالم از معتادها آنها را در یک قدمی ابتلا ایشان به بیماری اعتیاد قرار داده است .

شرایط بهداشتی ، وضعیت خوراک و آب آشامیدنی بسیار نامطلوب است و موجب بیماری ده ها همنوع ما شده است.

سیستم خنک کننده هرگز یارای متعادل کردن دمای هوای اتاق ها را نداشته است و اکثر زندانیان از گرمازدگی رنج می برند.

بد رفتاری افرادی که معمولا با پرداخت رشوه به عنوان وکیل بند ، انتظامات و سر انتظامات انتخاب می شوند و اقدام به اخاذی و زورگوئی به افراد جدیدالورود و ضعیف تر می کنند.

عدم نظارت مراقبان و اکثر افسران نگهبان و حتی گاه همدست شدن برخی از آنان و یا سربازان با توضیح کنندگان موارد مخدر و قرص های روان گردان .

نبود فضای فرهنگی – ورزشی کافی برای زندانیان محبوس که موجب گرایش اکثر جوانها به موارد مخدر و میل به خودکشی شده است و سایر مشکلات و کاستی ها که پیش از این به آنها اشاره شده است.

براستی دولتها بجز ساخت زندان های متعدد برای محرومان چه کرده اند؟! آنها می گویند ندامتگاه یعنی جایی که فرد خاطی بنا بر تشخیص قاضی به مدت معلوم باید آنجا بماند تا بهتر از گذشته به اجتماع باز گردد اما حقیقت این است که جوان سالم وارد زندان می شود و معتاد به سیگار ،شیشه ،هروئین و ده ها افیون دیگر خلاف کار تر و بیمار تر به زندان بر می گردد یا مانند علیرضا دیگر باز نمی گردد

پی نوشت : سخنی با یاران و همرَهان

فراموش نکنید! یاران فراموش نکنید که بودن یا نبودن، مسئله ی مبارز و مبارزان، قدرت ستیزان ، آزادی، عدالت و برابری خواهان نبوده است.

توانستن و شدن!

آری، توانستن و شدن مسئله و مسائل ما بوده است.

ما خواهیم شد، آندسته از قدرت هائی که  هر قدرتی را به زانو در می آورد.

ما خواهیم شد: متحد، همدل و همراه تا مغلوب کنیم هر مُستبد و ستمگری را.

ما می توانیم!

ما می توانیم دگرگون سازیم این جهان را!

من، تو، ما دوباره بر می خیزیم و ادامه می دهیم به راه ستار، علیرضا، مصطفی، ندا و ترانه ها،به راه دشوار آزادی!

ما می توانیم پس هستیم!

با تکرار این جملات از تامس مور، متن را به پایان می رسانم.

امید که انتشار این مقاله موجب بهبود وضع زندگی محبوسان در کوتاه  مدت و در بلند مدت منجر به آزادی تمامی آنها شود.

هدف اخلاقی یک جامعه آن است که اتباع خوب و مردمی که واجد نعمت آزادیِ قریحه ای و اخلاقی باشند، به وجود آورد که از تنبلی و کاهلی احتراز جویند و بدون زحمتِ بدنی بیش از حدّاعتدال، نیازهای فیزیکی تمام افراد جامعه را فراهم سازد.

تحمل تقدیر و اصراف را مُلغی و منسوخ نماید، هم فقر و هم تمّول را تخفیف دهد و معتدل سازند، حرص و اخّاذیرا به حد اقل رسانند و بالاخره به مرحله ی آزادی اندیشه برساند.

 

گروه آنارکو سندیکالیستی فوژان زندگانی

 

———————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان

Anarchist Union of Afghanistan and Iran, May 24, 2018

P.S:The possibility of joining new people and groups of anarchists will be permanent

The Union has many social media and other communication channels. You will find them at the bottom of this page

۱- آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/

—————————————-

۲- آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

—————————-
۳- عصر آنارشیسم در توئیتر
———————————–
۴ – فیسبوک عصر آنارشیسم
—————————————
۵ – فیسبوک بلوک سیاه ایران

————————————————–

۶ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

———————————————————-

۷ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

————————————————————

۸ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

——————————————————

۹- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

————————————————–

۰ ۱– فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

—————————————————–

۱۱ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

————————————————-

۱۲ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

——————————————-

۱۳ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

———————————————–

۱۴ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

————————————————

۱۵ – آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال تلگرام

https://t.me/anarchyinmarivan

———————————

۱۶-آدرس تماس با ماcontact us

———————————

۱۷ – سایت عصر آنارشیسم

——————————————–

۱۸ – آدرس کانال آنارشیستهای کردستان در تلگرام


بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی

——————————-

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

——————————————

۲۰ – گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

——————————————-

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

——————————————

۲۲- آدرس ” دختران آنارشیست افغانستان ” در اینستاگرام

https://www.instagram.com/dokhtarananarshist_afghanestan

———————————————————–

۲۳- آدرس “دختران آنارشیست افغان ” در فیسبوک

https://www.facebook.com/Afghan-Anarchist-Girls-116992605591873

————————————————————–

۲۴- آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshist.rasht

———————————————————

۲۵ –  آدرس پیج آنارشیستهای شهر بوکان (  ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرام

https://www.instagram.com/bokan_anarchy

———————————————————–

۲۶- آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در تلگرام

https://t.me/Anarshistsh2

————————————————

۲۷ – آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshistshahinshahr

—————————————————

۲۸- آدرس آنارشیستهای شیراز در تلگرام

https://t.me/ShirazAnarchist

—————————————————

۲۹ – آدرس آنارشیستهای شیراز در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarchy_shz_ism

——————————————————

۳۰ – آدرس آنارشیستهای گیلان در اینستاگرام

https://www.instagram.com/guilan_anarchism

——————————————————-

۳۱ – کانال عصیانگر در تلگرام

https://t.me/AcabFai

————————————————-

۳۲ – آدرس کانال ” جوانان آنارشیست ” در تلگرام

https://t.me/young_anarchists

————————————————

۳۳- آدرس آنارشیستهای مشهد در کانال تلگرام

https://t.me/anarchismera

————————————————-

۳۴ -آدرس کانال آنارشیستهای تهران در تلگرام

t.me/tehran_anarchists

——————————————–

۳۵ – آدرس بلوک سیاه Iranian Black Bloc

twitter.com/anarshist

————————————

آنارشیستهای جنوب یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.

———————————————————

۳۷ – آدرس پیج” آنارشیستهای خراسان “در اینستاگرام

https://www.instagram.com/khurasan_anarch

آنارشیستهای خراسان یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.

——————————————————————————

۳۸ – آدرس بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

———————————————————————-

۳۹ – آدرس وبلاگ اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان

https://tauai.wordpress.com

————————————————————————

۴۰ – آدرس اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان در فیسبوک

https://www.facebook.com/TAUAI/?modal=admin_todo_tour

————————————————————————————–

۴۱ – آدرس اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان در اینستاگرام

https://www.instagram.com/union9387

—————————————————————————————

۴۲ – آدرس پیچ آنارشیستهای اهواز در فیسبوک

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B2-2021321021440113

—————————————————————————–

۴۳ – آدرس پیچ آنارشیسم سبز در فیسبوک

https://www.facebook.com/Green-Anarchism-%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%B3%D8%A8%D8%B2-229749814516765

—————————————————————————

۴۴ – آدرس پیج جوانان آنارشیست در اینستاگرام

https://www.instagram.com/javanane_anarshist


۴۵ – آدرس کانال جامعه دگرباشان فارسی زبان در تلگرام  https://t.me/IRLGBT_COM

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است