#DondeEstaSantiagoMaldonado

چند عکس از تظاهرات گسترده هزاران نفر در اعتراض به ناپدید شدن آنارشیست آرژانتینی #DondeEstaSantiagoMaldonado

۲۲ مرداد اخبار روز

 

تصویر زیر مربوط به رفقای آنارشیست شیلی در حمایت از رفیق ناپدید شده در آرژانتین

 

 

هزاران نفر تنها در بوینوس آیرس پایتخت آرژانتین روز جمعه، در اعتراض به گم شدن یک فعال بومی آنارشیست که از ۱ آگوست در منطقه پاتاگونیا ناپدید شده است، راهپیمایی کردند.

فعالان حقوق بشر خواستار اقدام جدی دولت برای پیدا کردن سانتیاگو مالدونادو، صنعتگر ۲۸ ساله آنارشیست که از اول ماه اوت امسال ناپدید شده، هستند. گمان می‌رود که وی در زمان اعتراض به اشغال اراضی در استان چابوت، توسط نیروهای گارد ژاندارمری ملی دستگیر شده باشد.

تاتی آلمایدا، یک فعال گروه حقوقی مادرران گلازا د مایو در سخنرانی خود در جمع معترضان گفـت: «دولت مسئول گم شدن مالدونادو است.»

پاتریشیا بولریج وزیر امنیت آرژانتین گفته است «با توجه به آنکه فعالان در اعتراضی که مالدونادو در آن شرکت داشت، چهره خود را پوشانده بودند، هیچ نشانه‌ای از اینکه او توسط نیروهای گارد دستگیر شده باشد، وجود ندارد.» با این‌ حال، خانواده و شاهدان معتقدند که مالدونادو در محل اعتراض به اشغال اراضی حضور داشته است.

همین گفته پاتریشیا بولریج وزیر امنیت آرژانتین نشان از یک توطئه دولتی است و حکایت از ناپدید شدن و آدم ربائی این رفیق آنارشیست توسط نیروهای امنیتی و سرکوبگر حکایت دارد.

پیش از این کمپانی ایتالیایی «بنتون» پذیرفته بود تا برای ختم غائله در این منطقه، حدود ۲۵۰۰ هکتار از اراضی تحت تملکش در این منطقه را به آدولفو گرز اسکوویل، برنده جایزه صلح نوبل آرژانتین، واگذار کند.

در این پرونده آدم ربائی رفیق آنارشیستمان مشخص نیست که این کمپانی غارتگر و استثمار کننده ایتالیایی «بنتون» نیز مستقیم یا غیر مستقیم نقش دارد و یا فقط آدم ربائی توسط دستگاه های امنیتی آرژانتین صورت گرفته است.

فعالان حقوق بشر با توجه به موارد متعدد سوء استفاده نیروهای امنیتی از قدرت، احتمال ربوده شدن رفیق مالدونادو توسط این نیروها را مطرح می کنند. آنان بر این باورند که حدود ۳۰ هزار نفر، در بین سالهای ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۳ در کشورهای تحت دیکتاتوری آمریکای لاتین، مخفیانه بازداشت، شکنجه و کشته شده‌اند.

در هفته گذشته، عکسهای مالدونادو همراه با درخواست برای اطلاعات در مورد او به همراه شعارهای سیاسی در محکومیت دولت، در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

مرکز مطالعات حقوقی و اجتماعی، یک گروه حقوق بشری مستقر در بوینس آیرس، سازمان ملل متحد را در مورد ماجرای ناپدید شدن این فعال بومی درجریان گذاشته است. سازمان ملل متحد نسبت به سلامت جسمی و روانی مالدونادو ابراز نگرانی کرده و خواستار اقدام دولت در این باره شده است.

 

 

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است