آغاز اعتصاب غذای صدها زندانی فلسطینی در اسرائیل

۲۹ فروردین اخبار روز

بیش از سه دهه است که زندانیان فلسطینی در اسراییل روز هفدهم آوریل هر سال دست به اعتصاب غذا می زنند.

صدها تن از زندانیان فلسطینی دست به اعتصاب غذا زده اند. اعتصابی که درپاسخ به دعوت مهمترین زندانی اسراییل، مروان برغوثی یکی از رهبران پیشینِ جنبش فتح،  انجام گرفته است.

مروان برغوثی در دادگاهی اسراییلی به اتهام قتل چهار شهروند اسراییل به حبس ابد محکوم شد.

به گزارش ایرونیوز و به گفته منابع فلسطینی نزدیک به ۱۳۰۰ زندانی فلسطینی در این اعتصاب غذا شرکت کرده اند، سازمان زندانهای اسراییل تعداد اعتصاب کنندگان را ۱۲۰۰ نفر اعلام کرده است اما به گزارش دویچه وله حدود ۱۵۰۰ فلسطینی زندانی در اسرائیل اعتصاب غذای نامحدود اعلام کردند.

به گفته‌ی “جمعیت اسرای فلسطینی”، اعتصاب‌کنندگان خواهان بهبود شرایط حبس هستند. امروز دوشنبه (۱۷ آوریل/ ۲۸ فروردین) روز آغاز اعتصاب اعلام شده است. فلسطینی‌ها هفدهم آوریل را به عنوان “روز اسرای فلسطینی” گرامی می‌دارند.

خانم حنان عشراوی، سیاستمدار فلسطینی، به ویژه از بازداشت اداری در اسرائیل انتقاد کرده است. در بازداشت اداری می‌توان افراد را “به دلایل امنیتی” بدون حکم دادگاه تا ۶ ماه از آزادی محروم کرد. بازداشت اداری ۶ ماهه را می‌توان به دفعات تمدید کرد.

به گفته‌ی سخنگوی اداره‌ی زندان‌های اسرائیل، ۷۰۰ زندانی پیشتر خبر داده بودند که اعتصاب غذا خواهند کرد. بر این اساس، مأموران زندان در حال تهیه‌ی آمار از شمار دقیق اعتصاب‌کنندگان هستند؛ برخی زندانیان هم اعلام کرده بودند که به صورت نمادین به موج اعتصاب خواهند پیوست اما در ادامه غذا خواهند خورد.

چنین کارزاری در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است. به گفته‌ی منابع فلسطینی، زندانیان به خواست مروان برقوتی دست به اعتصاب زده‌اند. این سیاستمدار مشهور فلسطینی به حبس ابد محکوم شده و در زندان به سر می‌برد. او از رهبران انتفاضه‌ی دوم (۲۰۰۵ – ۲۰۰۰) و از محبوبترین سیاستمداران جنبش فتح است که بر اساس نظرسنجی‌ها حتی می‌تواند به رهبری تشکیلات خودگردان فلسطین برسد.

بنا بر آمار مؤسسه “الضمیر” که در زمینه حقوق زندانیان فعالیت می‌کند، در حال حاضر ۶ هزار و ۳۰۰ فلسطینی در زندان‌های اسرائیل هستند. به نوشته‌ی روزنامه “هاآرتص” اسرائیل، شمار زندانیان فلسطینی در طول ۱۸ ماه اخیر به صورت محسوسی افزایش یافته است. از پاییز ۲۰۱۵ موج تازه‌ای از خشونت آغاز شده که در جریان آن فلسطینی‌ها در چندین نوبت با کارد یا خودرو به شهروندان اسرائیلی حمله کرده‌اند.

اسرائیل در جریان جنگ ۶ روزه‌ی ۱۹۶۷ کرانه باختری رود اردن و شرق اورشلیم (بیت‌المقدس) را تصرف کرد. شرق بیت‌المقدس در ادامه جزیی از خاک اسرائیل خوانده شد؛ در ساحل غربی رود اردن هم شهرک‌های یهودی‌نشین ساخته می‌شوند. در کرانه غربی رود اردن حدود ۹/ ۲ میلیون فلسطینی زندگی می‌کنند.

در اعتصاب سراسری زندانیان فلسطینی، زندانیان وابسته به فتح و حماس و جهاد اسلامی به طور مشترک حضور دارند.

رامی حمداالله، استاد دانشگاه و زبانشناس و نخست‌وزیر فلسطین اعلام کرده که از اعتصاب سراسری زندانیان فلسطینی حمایت می‌کند.

همچنین شورای ملی فلسطین که با مشارکت همه گروه‌های فلسطینی تشکیل شده و نهاد قانون‌گذاری در فلسطین به شمار می‌آید نیز از زندانیان اعتصابی حمایت می‌کند.

حماس با انتشار بیانیه‌ای از دولت اسرائیل خواسته است به خواسته‌های زندانیان فلسطینی توجه کند و شرایط زندان را بهبود دهد. حماس هشدار داده که در غیر این‌صورت ممکن است شورشی سراسری در زندان‌های اسرائیل اتفاق بیفتد.

روز گذشته ۷۰۰ زندانی فلسطینی اعتصاب غذایشان را آغاز کردند. به گزارش رادیو زمانه : ” انتظار می‌رود که تعداد زندانیان اعتصابی در طول روز جاری به ۲۰۰۰ نفر افزایش پیدا کند.”

زندانیان فلسطینی که در زندان‌های اسرائیل اعتصاب غذا کرده‌اند خواهان ملاقات با خانواده‌هایشان و دسترسی آسان‌تر به تلفن هستند.

بر اساس قوانین سازمان زندان‌ها در اسرائیل، زندانیان اجازه دارند هر دو هفته یک بار با خانواده‌شان ملاقات کنند. زندانیان فلسطینی اما می‌بایست ابتدا نامه‌ای به سازمان زندان‌ها بنویسند و کتباً درخواست ملاقات کنند. اگر سازمان زندان‌ها مخالفت کرد، آن‌ها از ملاقات با خانواده‌شان محروم می‌شوند. زندانیان می‌گویند در سال‌های گذشته مقامات اسرائیلی بارها با درخواست ملاقات آن‌ها مخالفت کرده‌اند.

موج اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی در زندان «هداریم» در اسرائیل آغاز شد. در این زندان مروان برقوتی دوران محکومیتش را می‌گذراند.

گیلاد اردان، وزیر امنیت داخلی اسرائیل روز گذشته با مقامات زندان‌های اسرائیل و مقامات «شین‌بت» سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل درباره اعتصاب غذای سراسری زندانیان فلسطینی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در بیانیه‌ای که اردان بعد از این رایزنی‌ها منتشر کرده،  مروان برقوتی متهم شده که از زندانیان فلسطینی برای مقاصد سیاسی‌اش سوءاستفاده می‌کند.

به گزارش رادیو زمانه :  “برقوتی به اتهام قتل پنج نفر در انتفاضیه اقصی به ۴۰ سال حبس محکوم شده است.”

عفو بین‌الملل در گزارشی که هفته گذشته درباره وضع زندانیان فلسطینی در زندان‌های اسرائیل منتشر کرده، گزارش داده که بسیاری از زندانیان فلسطینی مورد تبعیض قرار می‌گیرند و از ملاقات با خانواده‌شان محروم می‌شوند.

در گزارش عفو بین‌الملل از یک زندانی فلسطینی یاد شده که در پنج سال دوران محکومیتش فقط یک بار موفق شده با خانواده‌اش ملاقات کند.

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم  The names and addresses that related to anarchism era website


۱۴۶۷۲۸۵۱_۶۹۳۳۰۷۲۳۷۴۹۹۲۸۳_۱۵۵۷۱۵۳۰۲۵_o

 

۱- سایت عصر آنارشیسم

http://asranarshism.com

 

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

 

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

 

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

 

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

 

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

 

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

 

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

 

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

 

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

 

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

 

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

 

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

 

۱۳ – فیسبوک صدای زندانیان سیاسی

https://www.facebook.com/SupportPoliticalPrisoners

 

۱۴- صدای زندانیان سیاسی در تلگرام

telegram.me/VoiceOfPrisonersOfConscience

 

۱۵ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

 

۱۶- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

 

۱۷ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

 

۱۸ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

 

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

 

۲۰- گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

 

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است