حمله اسلاميستها به همجنسگرايان؛ بعد از ايران و داعش و ..... اينبار در چچن

دست‌کم سه کشته در پی عملیات تجسسی علیه همجنس‌گرایان در چچن و بازداشت بیش از ۱۰۰ تن

۱۵ فروردین اخبار روز

نهادهای امنیتی چچن با خشونتی عریان به همجنس‌گرایان حمله کرده‌اند. گزارش‌ها حاکی از کشته شدن سه تن و  بازداشت بیش از ۱۰۰ همجنس‌گرا است. واکنش رسمی مقام‌های چچن این بوده: در چچن همجنس‌گرایی وجود ندارد.

بر اساس گزارش روزنامه روسی “نووایا گازتا”، سه مرد در جریان عملیات گسترده تجسسی در جمهوری خودمختار چچن جان خود را از دست داده‌اند. به گزارش این روزنامه که بر اساس اطلاعاتی از منابع متعدد پلیس و دولت و نیز فعالان محلی تهیه شده، بیش از ۱۰۰ تن دیگر نیز بازداشت شده‌اند.

بنا به این گزارش، شمار قربانیان احتمالا بسیار بیشتر از سه نفر است. در این میان برخی از بازداشت‌شدگان مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. اتهام این مردها “گرایش‌های نامتعارف” است.

انکار وجود همجنس‌گرایان در چچن

یکی از سخنگویان رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن، اتهام‌ها را رد کرده و مدعی شده است که در این جمهوری که اکثر ساکنان آن مسلمان هستند، اصلا همجنس‌گرایی وجود ندارد. او به “نووایا گازتا” گفته است: «مورد پیگرد قرار دادن کسی که اصلا در این جمهوری وجود ندارد، ناممکن است». او افزوده است، اگر “چنین کسانی” در چچن می‌بودند، نهادهای امنیتی اصلا نگرانی خاصی در مورد آنها نمی‌داشتند، زیرا خویشاوندان‌شان شخصا آنها را به جایی می‌بردند که دیگر نتوانند از آنجا برگردند.

خِدا ساراتووا، مأمور حقوق بشر جمهوری چچن، نیز در گفت‌وگو با یک فرستنده رادیویی در مسکو همجنس‌گرایی را “شر”ی خوانده که هر شهروند چچن بایستی با ‌آن بجنگد. به گفته‌ی او، همجنس‌گرایی با سنت‌ها و ارزش‌های چچن “همخوانی” ندارد. ساراتووا گفته است که هیچ چیزی از کشته شدن همجنس‌گراها نشنیده و حتی حاضر به پذیرش درخواستی جهت تحقیق در این رابطه هم نیست.

نظر مشترک مقام‌های چچن و احمدی‌نژاد

انکار وجود همجنس‌گرایان توسط مقام‌های دولتی پدیده‌ جدید و بی‌سابقه‌ای نیست. آناتولی پاچوموف، شهردار شهر سوچی، حدود سه سال پیش یعنی اندک زمانی قبل از آغاز مسابقات المپیک زمستانی در این شهر روسیه، همین ادعا را مطرح کرده و گفته بود که در سوچی “همجنس‌گرای مرد” وجود ندارد.

ادعای شهردار سوچی هم به نوبه‌ی خود یادآور سخنان محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۶ بود. رئیس جمهوری پیشین ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا سفر کرده بود، در جمع دانشجویان دانشگاه کلمبیا در نیویورک به پرسشی درباره “مجازات سنگین همجنس‌گرایان” پاسخ داد.

محمود احمدی‌نژاد گفت: «ما در ایران اولا همجسن‌باز مثل کشور شما نداریم، در ایران چنین چیزی اصلا وجود خارجی ندارد؛ ما نمی‌دانیم چه کسی به شما چنین حرفی را زده». حاضران هم با خنده و “هو کشیدن” به سخنان احمدی‌نژاد واکنش تمسخرآمیز نشان دادند.

درخواست رسیدگی

در پی انتشار خبر حمله نهادهای امنیتی چچن به همجنس‌گرایان، انجمن همجنس‌گرایان روس از نهادهای دولتی خواست تا به اتهام‌ها علیه این جمهوری خودمختار رسیدگی کنند.

به گفته‌ی زابینه اشتوهر (Sabine Stِöhr)، خبرنگار شبکه اول تلویزیون آلمان، آشکار کردن گرایش به همجنس‌گرایی در این جمهوری “مسلمان‌نشین” واقع در منطقه قفقاز خودکشی است. همجنس‌گرایان در این منطقه حتی از سوی خویشاوندان خود مورد تعقیب قرار می‌گیرند. با وجود این، عملیات گسترده تجسسی اخیر پدیده‌ای جدید است.

رمضان قدیروف با خشونتی عریان بر چچن حکومت می‌کند. رئیس جمهوری چچن از سوی نهادهای مستقل و سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی متهم به نقض شدید حقوق بشر و دست داشتن در قتل مخالفان خارج از مرزهای این جمهوری خودمختار است.

از جمله در شرق اوکراین از آغاز درگیری ها ، پیکارگران وابسته به روسیه از طرفداران رمضان قدیروف، رهبر جمهوری خودمختار چچن هستند. قدیروف در دهه نود علیه روسیه مبارزه می‌کرد اما اکنون از نزدیکان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به شمار میرود.

به گزارش روزنامه آلمانی “زود دویچه”، طرفداران مسلح قدیروف نه تنها در شرق اوکراین بلکه در دیگر مناطقی که منافع روسیه در میان است نیز حضور دارند، از جمله در سوریه و عراق.

منبع  : دویچه وله

—————————————————————————————————————————————————————————————

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم  The names and addresses that related to anarchism era website


۱۴۶۷۲۸۵۱_۶۹۳۳۰۷۲۳۷۴۹۹۲۸۳_۱۵۵۷۱۵۳۰۲۵_o

۱- سایت عصر آنارشیسم

http://asranarshism.com

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

۱۳ – فیسبوک صدای زندانیان سیاسی

https://www.facebook.com/SupportPoliticalPrisoners

۱۴- صدای زندانیان سیاسی در تلگرام

telegram.me/VoiceOfPrisonersOfConscience

۱۵ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

۱۶- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

۱۷ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

۱۸ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

۲۰- گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است