نوام چامسکی: با انتخاب ترامپ با مشکلاتی مواجه خواهید شد که در ۲۰۰هزار سال تاریخ بشریت سابقه نداشته است.

۱۸ دی اخبار روز

نوام چامسکی، فیلسوف آنارشیست و زبان‌شناس  آمریکایی انتخاب ترامپ را تهدیدی برای بقای نوع بشر تلقی کرده است. او خطاب به جوانان گفت‌، با مشکلاتی مواجه خواهند شد که در ۲۰۰هزار سال تاریخ بشریت سابقه نداشته است.

نوام چامسکی، زبا‌ن‌شناس و فیلسوف آنارشیست  آمریکایی در سخنانی در آستانه فرا رسیدن بیستمین سال تأسیس  کانال خبری “دمکراسی ناو” انتخاب دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری آمریکا را خطری جدی برای بقای نوع بشر دانست.

او در این سخنان که در کلیسای تاریخی “ریورساید” در مانهاتن برگزار شد خطاب به جوانان حاضر در جمع گفت: «شما با مشکلاتی مواجه خواهید شد که در ۲۰۰هزار سال تاریخ بشریت هرگز سابقه نداشته است.»

نوام چامسکی، استاد بازنشسته مؤسسه تکنولوژی ماساچوست و نویسنده بیش از صد کتاب گفت، همه به‌ویژه جوانان برای نجات بشر از “سرنوشتی تیره و تار” با مشکلاتی دشوار دست و پنجه نرم خواهند کرد.

او گفت، در هشتم نوامبر ۲۰۱۶ زمانی که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روشن شد با همسرش در بارسلونا در اروپا بوده است. او واکنش اروپا به نتیجه انتخابات را “ناباوری، شوک و وحشت” خواند.

در این قرن آمریکای لاتین برای اولین بار در ۵۰۰ سال اخیر خود را از امپریالیسم غرب آزاد کرده است. صندوق بین‌المللی پول که در اصل نهاد وابسته به وزارت خزانه‌داری آمریکاست به‌کل از آمریکای جنوبی بیرون رانده شده و دیگر هیچ پایگاه نظامی آمریکایی در آمریکای لاتین باقی نمانده است.

چامسکی ادامه داد، در سال ۲۰۱۵ آمریکا در اجلاس منطقه‌ای در مورد مسئله کوبا کنار گذاشته شد. این مسئله بسیار حیاتی بود و در این مورد هم نیمکره غربی و هم جهان با آمریکا مخالف بود. به همین دلیل اوباما شروع به عادی‌سازی روابط با کوبا کرد. این حداقل چند گام به جلو بود، اگر چه ترامپ ممکن است آن را از بین ببرد.

در آسیا نیز به گفته چامسکی روندی مشابه در حال روی دادن است. یکی از سیاست‌های اوباما “چرخش به سوی آسیا” بود که در حقیقت اقدامی برای مقابله با چین محسوب می‌شد. یکی از اجزای این چرخش پیمان تجاری شراکت دو سوی اقیانوس آرام بود که تلاش داشت به غیر از چین بقیه کشورهای منطقه آسیا ـ اقیانوس آرام را گرد هم بیاورد.

رد درخواست آمریکا در سازمان همکاری شانگهای

نوام چامسکی می‌گوید، به دلایلی به نظر می‌رسد که “سیاست چرخش به سوی آسیا” در شرف فروپاشی باشد. در عوض، پیمان دیگری به نام “شراکت اقتصادی جامع منطقه” که چین مطرح کرده است، در حال جذب متحدان آمریکاست، از پرو گرفته تا استرالیا و ژاپن. آمریکا احتمالا خارج از این پیمان باقی خواهد ماند، همان‌گونه که از “بانک توسعه زیرساخت‌های آسیا” در چین دور مانده است. اما این بانک که در حقیقت رقیبی برای “بانک جهانی” محسوب می‌شود و آمریکا از سال‌ها پیش با آن مخالفت کرده اکنون دارد عملا همه متحدان آمریکا، شامل بریتانیا و سایرین را به خود محلق می‌کند.

همزمان چین از طریق سازمان همکاری شانگهای در حال گسترش جاده ابریشم مستقر در این کشور به غرب است. سیستم کلی این سازمان جذب منابع انرژی است. این سازمان شامل روسیه با منابع سیبری، هند و پاکستان می‌شود. ایران از قرار به زودی به آن خواهد پیوست و احتمالا ترکیه نیز عضو آن خواهد شد. و این گسترش همه راه‌ها از چین به اروپا خواهد بود. آمریکا درخواست کرده که عضو ناظر این سازمان باشد اما این درخواست رد شده است. و یکی از تعهدات بزرگ سازمان همکاری شانگهای این است که در تمامی منطقه آسیای مرکزی هیچ پایگاه نظامی آمریکایی وجود نداشته باشد.

در ماه نوامبر بیست و دومین کنفرانس تغییرات اقلیمی “کوپ ۲۲” با حضور ۲۰۰ کشور در مراکش برگزار شد. هدف این نشست بحث در مورد چگونگی اجرای وعده‌هایی بود که یک سال پیش از آن در کنفرانس “کوپ ۲۱” در پاریسداده شده بود؛ وعده‌هایی که به گفته چامسکی، “مبهم” بود و این ابهام نیز با آنچه که هشتم نوامبر در آمریکا رخ داد بی‌ارتباط نبود.

دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات آمریکا در مورد تأثیرات منفی تغییرات آب و هوایی ابراز تردید کرده و گفته بود، ممکن است در صورت پیروزی در انتخابات به تعهدات پاریس پایبند نباشد.

چامسکی می‌گوید، کنفرانس پاریس گشوده شد تا تعهداتی قابل بازبینی پدید آورد که بتوان با ‌آن‌ها برای بزرگترین مشکلی که تا کنون بشر با آن مواجه بوده و می‌تواند زندگی بشر را به نابودی بکشاند، یعنی تغییرات اقلیمی چاره‌ای اندیشید. اما آن‌‌ها نتوانستند به این تعهدات برسند. در عوض به “وعده” ‌رسیدند و نه پیمان و یک تعهد واقعی. دلیل آن ‌هم جمهور‌ی‌خواهان کنگره آمریکا بودند که تعهداتی الزام‌آور را قبول نداشتند، بلکه خواهان چیزی بودند بسیاری ضعیف‌تر و سست‌تر.

کنفرانس مراکش در هفتم نوامبر بر پا شد تا به قول چامسکی بتواند توافق مبهم و سست پاریس را محکم‌تر بکند. هشتم نوامبر کارشناسان تصویری از وضعیت تغییرات اقلیمی و پیامدهای نابهنجار آن در محیط زیست و زندگی بشر ارائه کردند. نهم نوامبر کنفرانس از اساس متوقف ماند، چرا که دیگر روشن نبود آیا کشورهای ثروتمند، به ویژه نیرومندترین و توانگرترین آن‌ها یعنی آمریکا از این توافق بیرون خواهند رفت یا نه. این در اصل به معنای پایان کنفرانس مراکش بود. نشست به پایان رسید و تنها توافق شد تا توافق پاریس برای دوری از سوخت‌های فسیلی به اجرا در بیاید. و این به گمان چامسکی، می‌تواند پیامی برای “پایان دنیا” باشد.

در این میان چین اقتدارگرا در واکنشی حیرت‌آور با حمایت از دوری از سوخت‌های فسیلی امیدی شد برای نجات از فاجعه‌ای قریب‌الوقوع.

چامسکی می‌گوید، بشر در آینده‌ای نزدیک عواقب شکست برای در پیش گرفتن راهی جدید در موضوع اقلیم را در پیامدهایی به مراتب خطرناک‌تر خواهد دید. مثلا در بنگلادش در طول چند سال ده‌ها میلیون نفر از دشت‌های کم‌ارتفاع ساحلی خواهند گریخت، چرا که ذوب یخچال‌های عظیم قطبی سرعتی بیش از پیش گرفته و سطح آب‌ دشت‌های ساحلی را بالا می‌آورد.

“بحران‌های تازه پناهجویی”

در این صورت شاهد بحران جدید پناهجویی خواهیم بود که بیش از آن که بحران پناهجویی باشد “بحران اخلاقی غرب” است. به همین دلیل است که دانشمندان برجسته آب و هوایی در بنگلادش می‌گویند، این پناهجویان باید حق رفتن به کشورهایی را داشته باشند که بیشترین تولید گازهای گلخانه‌ای را دارند. میلیون‌ها نفر باید توانایی آمدن به ایالات متحده و دیگر کشورهای ثروتمندی را داشته باشند که برای رشد رفاه خود عصری جدید را در زمین‌شناسی آفریدند که شاید پایان زندگی همه گونه‌ها باشد.

“جنگ هسته‌ای بر سر آب”

چامسکی تصویری از این تغییرات احتمالی ارائه می‌دهد: آسیای جنوبی که الان هم دمای آن برای تهیدستان غیر قابل تحمل است گرم‌تر می‌شود. ذوب یخچال‌های طبیعی هیمالیا سریع‌تر شده و بر انهدام ذخایر آب آسیای جنوبی افزوده می‌شود. در هند که در حال حاضر ۳۰۰ میلیون نفر با کمبود آب آشامیدنی مواجه‌اند اوضاع بدتر می‌شود و همچنین در پاکستان. و کمبود آب در این دو قدرت اتمی نه تنها به معنای فاجعه‌ای زیست‌محیطی خواهد بود بلکه می‌تواند جنگی هسته‌ای به بار بیاورد؛ جنگی هسته‌ای بر سر آب.

و آن طور که دانشمندان می‌گویند، چنین جنگی نه تنها منطقه را ویران خواهد کرد بلکه به دلیل تأثیرات جهانی می‌تواند پایانی برای گونه‌ها باشد. و درست در همین اثنا و زمانی که نگاه جهانیان برای رهبری به چین دوخته شده ایالات متحده دارد دنیا را به سمت فاجعه هدایت می‌کند.

زبانشناس سرشناس آمریکایی گفت، آمریکا در سال ۱۹۴۵ ابرقدرت شد. در آن زمان آمریکا شاید  ۵۰ درصد از ثروت کل جهان را داشت. سایر کشورهای صنعتی منهدم شده یا به شدت آسیب دیده بودند. صنعت آمریکا که در زمان جنگ کم‌تر آسیب دیده بود از جنگ نصیب زیادی برد و این کشور را در جایگاه اول دنیا قرار داد. اما این وضعیت نتوانست دوام بیاورد. دیگر کشورها هم شروع به توسعه کردند و در سال ۱۹۷۰ جهان سه‌قطبی شد: آلمان در اروپا، آمریکا در آمریکای شمالی و ژاپن در شمال شرقی آسیا. اکنون چین نیز می‌رود تا به یک قطب اقتصادی تبدیل شود.

نوام چامسکی در پایان تأکید کرد، این تهدیدات که جوانان در شرایط فعلی با آن روبرو هستند شدیدترین تهدیدات در طول تاریخ بشریت بوده است. جنگ هسته‌ای و فجایای زیست‌محیطی بقای انسان را هدف قرار داده و انتخاب ترامپ در هشتم نوامبر ضرورت مقابله مستقیم و سریع با این تهدیدها را دوچندان کرده است.

منبع : بخشی از مطلب نوام چامسکی که برای خواندن کل مطلب می توانید به سایت دویچه وله مراجعه کنید

جنبش مخالف آزمایش‌های اتمی:

در دهم ژوئیه سال ۱۹۸۵ کشتی جنگجویان رنگین‌کمان متعلق به سازمان زیست‌محیطی صلح سبز (Greenpeace) توسط سرویس‌اطلاعاتی فرانسه (DSGE) منفجر شد. در جریان این انفجار فرناندو پریرا، عکاس سازمان صلح سبز، نیز کشته شد. این کشتی قرار بود از زلاندنو به سوی جزایر مورورا آتول در اقیانوس آرام که بخشی از قلمرو فرانسه به حساب می‌آید برود؛ در آن محل قرار بود آزمایش‌های هسته‌ای فرانسه انجام شود.

فاجعه بوپال هند :

در ماه دسامبر سال ۱۹۸۴ ابری مسموم از نشت گاز سمی صنعتی، بر فراز شهر بوپال هند به حرکت درآمد. این گاز سمی در یک کارخانه شیمیایی حشره‌کش‌سازی آمریکایی به نام یونایتد کارباید تولید می‌شد. این ابر مسموم پوست، ریه و مخاط ارگان‌های بدن اهالی شهر را از فعالیت انداخت. حدود ۳۸۰۰ تا ۲۵هزار نفر کشته و تا نیم‌میلیون نفر مجروح شدند. هنوز هزاران نفر در اثر این حادثه از مشکلات جسمی گوناگون رنج می‌برند.

آغاز تروریسم زیست محیطی :

“جبهه آزادی‌بخش کره زمین” در سال ۱۹۹۸ میلادی تاسیسات پیست اسکی در منطقه ویل آمریکا را منفجر کرد و به آتش کشید. این جبهه دلیل اقدام خود را نابودی مکان زندگی سیاه‌گوش (وشق)‌های این منطقه در پی ساخت این تاسیسات معرفی کرد. بااین اقدام تروریسم زیست محیطی در آمریکا آغاز شد. اداره پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) “جبهه آزادی‌بخش کره زمین” را دشمن شماره یک داخلی این کشور معرفی کرده است.

حادثه اتمی چرنوبیل:

حادثه اتمی چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ در اتحاد جماهیر شوروی سابق رخ داد. این حادثه شدیدترین حادثه اتمی جهان محسوب می‌شود. رآکتور شماره ۴ نیروگاه چرنوبیل در اوکراین در ۲۶ ماه آوریل سال ۱۹۸۶ به شدت آسیب دید و میزان زیادی مواد رادیواکتیو آزاد شدند. در پی این حادثه هزاران نفر کشته شدند و صدها هزار نفر نیز آسیب دیدند. حادثه اتمی چرنوبیل سبب شد که جنبش ضدانرژی اتمی در سراسر جهان به شدت توسعه یابد.

فاجعه کشتی نفت‌کش اکسان والدز

کشتی نفت‌کش اکسان والدز (Exxon Valdez) به طول ۳۰۰ متر در ماه مارس سال ۱۹۸۹ در آلاسکا به صخره‌ای برخورد کرد و بیش از ۴۰ میلیون لیتر نفت خام آن به دامن طبیعت راه یافت. این فاجعه زیست‌محیطی سبب شد که برنامه‌های شرکت‌های بزرگ نفتی در قطب شمال به کلی تغییر کند.

 

 

تجهیزات سنگین نظامی ناتو در مسیر شرق اروپا :

تانکها و تجهیزات نظامی پیشرفته ناتو در آلمان بارگیری شدند تا به مقصد نهایی خود در لهستان و رومانی و کشورهای دیگر حوزه دریای بالتیک فرستاده شوند.

ارسال این تجهیزات بخشی از عملیات موسوم به «راهکار آتلانتیک» ناتو است که پس از شدت گرفتن درگیریها بین اوکراین و روسیه آغاز شد.

پس از این که روسیه حدود دو سال و نیم قبل کریمه را ضمیمه خاک خود کرد، تنشهای سیاسی بین این کشور و اعضای اتحادیه اروپا بالا گرفت و در یک سال اخیر به تنشهای نظامی بین روسیه و ناتو تبدیل شد.

سرلشکر تیم مک پوایر «عملیات «راهکار آتلانتیک» از چند سال پیش آغاز شد و ادامه دارد. این فقط نمایانگر بخشی از تلاش ما برای برقراری امنیت در کشورهای متحدمان در اروپای شرقی است. بخشی از تعهد دولت آمریکا. این نشانه دیگری از عزم جدی آمریکا و ناتو برای برقراری صلح در اروپا است.»

کشورهای ناتو می گویند این عملیات صرفا جنبه دفاعی دارد اما دولت روسیه ناتو را متهم می کند که با تقویت نظامی خود در شرق اروپا به تشدید تنشها دامن می زند. از طرفی ناتو دلیل این تقویت نظامی را حضور بیش از ۳۳۰ هزار نیروی روسیه در نزدیکی مرزهای خود با کشورهای همسایه در شرق اروپا مستقر کرده است.

حدود هشت ماه قبل، وزارت دفاع روسیه از استقرار چند واحد نظامی جدید در مرزهای خود خبر داد. روسیه دلیل این تصمیم را اقدام ناتو در تقویت حضور خود در نزدیکی مرزهای این کشور اعلام کرده بود.

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم  The names and addresses that related to anarchism era website


۱۴۶۷۲۸۵۱_۶۹۳۳۰۷۲۳۷۴۹۹۲۸۳_۱۵۵۷۱۵۳۰۲۵_o

 

۱- سایت عصر آنارشیسم

http://asranarshism.com

 

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

 

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

 

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

 

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

 

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

 

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

 

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

 

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

 

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

 

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

 

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

 

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

 

۱۳ – فیسبوک صدای زندانیان سیاسی

https://www.facebook.com/SupportPoliticalPrisoners

 

۱۴- صدای زندانیان سیاسی در تلگرام

telegram.me/VoiceOfPrisonersOfConscience

 

۱۵ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

 

۱۶- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

 

۱۷ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

 

۱۸ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

 

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

 

۲۰- گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

 

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است