توقف پخش تلویزیون نوروز از ماهواره هات‌برد به خواست دولت‌های ترکیه و ایران

۱۹ مهر اخبار روز

دولتهای ایران و ترکیە دراقدامی دیگر و بە منظور تشدید حملات خود علیە مردم کرد، در تلاش هستند کە با متوقف کردن پخش کانالهای تلویزیونی کردها، جامعە جهانی را از اتفاقات و جنگ در کردستان بی اطلاع کرده و اقدامات سرکوبگرانه ، اشغالگرایانه و ضدانسانی خود را در بی خبری مطلق جامعه جهانی ادامه دهند.
به همین منظور این دو حکومت در اقدامی هماهنگ خواستار توقف پخش برنامه های نوروز تی وی در هاتبرد شده‌اند، شرکت یوتل ست نیز در این اقدام که عملا نقض آشکار آزادی بیان و اندیشه، آزادی مطبوعات و… است، شرکت کرده و با دو دولت مذکور همراه گشته است.

شرکت یوتل ست بر اساس درخواست ایران و ترکیه اعلام کرده است که پخش تلویزیون نوروز را در هاتبرد متوقف می کند، این در حالی است که این شرکت بایستی حامی و توسعه دهنده ابزارهایی آزادی بیان و اندیشه، آزادی مطبوعات و رسانه باشد، نه اینکه خود به ابزار کنترل دولتهای سرکوبگر و دیکتاتور علیه رسانه ها و مطبوعات تبدیل شود.

صاحبان قدرت و حکومت‌ها سعی کردەاند که از رسانەها به عنوان ابزاری در جهت تأمین منافع خود استفاده کرده و آنرا علیه اجتماع بکار گیرند. هرچند مسئولیت دستگاههای اطلاع‌رسانی و مطبوعات، انعکاس دادن حقایق است اما زمامداران و حکمرانان با پخش اخبار غیرواقعی سعی در فریب و منحرف کردن افکار عمومی  داشتەاند.

قابل ذکر است که در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات ایران در رتبه ۱۶۹ قرار گرفته است، ترکیه نیز رتبه ۱۴۸ را به خود اختصاص داده است.
صدها روزنامه‌نگار و نویسنده در این دو کشور به اتهام جرائم روزنامه‌نگاری در زندان هستند، ده ها تلویزیون و رادیو به شکلی کاملا غیر قانونی تعطیل شده و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری می شود.
مجموعه عصر آنارشیسم ضمن محکوم کردن این اقدام ضد حقوق بشری و ضد آزای بیان، امیدوار است که مخاطبین به هر شکل ممکن به این اقدام سیاسی و ضد دمکراتیک دولتهای سرکوبگر ایران و ترکیه اعتراض کنند و تلاش نموده که رسانه های مستقل و نهاد های حقوق بشری و مدافع آزادی بیان در ادامه این اعتراضات پیش قدم شوند.

تلویزیون نوروز مرکزی برای انتشار آزادانه افکار و عقاید متفاوت می باشد و سعی کرده است بتواند صدای مردم کردستان و مردمی باشد که سانسور می شوند و حق ابراز عقیده از آنها سلب شده است، تلاش کرده است مردم را با حقوق خود آشناکند، در تلاش بوده است که گوشه ای از جنایت های ایران و ترکیه علیه کرد ها را به جهانیان نشان دهد.

در همین راستا، اعلامیه جهانی حقوق بشر بر این امر تاکید می‌کند که هر کسی از نظر قانونی حق ابراز نظر و عقیده دارد، این قانون مشتمل بر حق ابراز نظر بدون هیچ گونه مداخله از جانب دولت‌ها و یا ذی نفعان می‌باشد، اتحادیە اروپا نیز بر آزادی مطبوعات و رسانه‌ها در تاکید می‌کند که تمام مردم حق ابراز نظر، گفتن و نوشتن در رسانه‌ها را دارا می‌باشند.
از نهاد های دفاع از آزادی بیان و اندیشه، آزادی مطبوعات و رسانه، روزنامه‌نگاران و… انتظار می رود که اقدام غیرقانونی و ضد رسانه‌ای یوتل ست را محکوم و از تلویزیون نوروز حمایت کنند.

در ادامه باید گفت که نگاهی به تاریخچه رسانه های کردی نشان می دهد که تلاش دولتها برای بسته شدن و محدود کردن رسانه های کردی همیشه وجود داشته است.

نخستین روزنامه با زبان کردی در سال ۱۸۹۸ در کشور مصر به چاپ رسید.

موجی از ترور روزنامه‌نگاران و حمله به دفاتر رسانەهای کردی نخستین بار در سی‌ام ماه مه سال ۱۹۹۲، روزنامەی اوزگور گوندم در ترکیه توقیف شد. وقتی که این روزنامه بار دیگر فرصت انتشار پیدا کرد، دفترش در استانبول در ماه دسامبر ۱۹۹۴ منفجر شد. در این حمله که از سوی نیروهای امنیتی ترکیه انجام شد، روزنامه‌نگاری بنام ارسین یلدز جانش را از دست داد و ۳۲ تن دیگر زخمی شدند.

 

البته این اولین بار نبود که روزنامه‌نگاران کرد ترور می‌شدند. پیش از آن در خلال سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ روزنامه‌نگارانی به اسامی حافظ آک‌دمیر، عادل باشکان و یالچین یاشا و موسی آنتر ترور شدە بودند.

 

این حملات پس از آن به اروپا نیز کشیده شد، هرچند به شکلی دیگر. مد تی‌وی نخستین شبکەی کردی که در ماه ژوئن سال ۱۹۹۵ در کشور بلژیک آغازبکار کرده بود در ۲۳ آوریل ۱۹۹۹ به رأی دادگاهی در اروپا تعطیل شد.

 

پس از آن در ماه فوریه سال ۲۰۰۴، تلویزیون مدیا تی‌وی بسته شد. فشار بر رسانەهای کردی به اینجا ختم نشد و ماه ژانویه سال ۲۰۱۲ دادگاهی در دانمارک رأی به توقیف شبکەی روژ تی‌وی داد و شرکت یوتل‌ست پخش آنرا متوقف کرد.

 

همزمان با این اتفاقات، دولت ترکیه در داخل مرزهایش، دهها روزنامه‌نگار کرد را به اتهام عضویت در ک.ج.ک راهی زندان کرد. جمهوری اسلامی ایران نیز به همین شکل عملکرده و در لیست سازمان گزارشگران بدون مرز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های روزنامه‌نگاران ثبت شده است.

 

حکومت ایران تاکنون دهها نشریه و روزنامه با زبان کردی را با اتهامات امنیتی توقیف کرده است.

 

آخرین دور حملات به رسانەهای کردی پس از کودتای نافرجام اخیر به رهبری اردوغان صورت گرفته است. در مدتی کوتاه دهها روزنامه‌نگار دستگیر شده و چندین رادیو و تلویزیون متعلق به کردها و دیگر مخالفان از جمله زاروک تی‌وی، آی‌ام‌سی، ژیان تی‌وی، آزادی تی‌وی، اوزگور گون تی‌وی، کانال ۱۰ و هیاتین سسی بسته شدەاند. در اثر فشارهای ترکیه اخیرا پخش شبکەی مد نووچه در اروپا نیز از سوی شرکت یوتل‌ست متوقف شد.

شرکت فرانسوی یوتل‌ست اعلام کرد که روز دوشنبه نوزدهم مهرماه پخش نوروز تی‌وی از مسیر هاتبرد را متوقف می‌کند. تلویزیون نوروز در خلال ۹ سال فعالیت خود صدها بار هدف حملات پارازیتی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و تهران تلاش زیادی انجام داده بود که جلوی پخش آنرا بگیرد.

تلویزیون نوروز هم در این ارتباط نوشته است که : “مخاطبان ما در سراسر جهان که خواهندگان آزادی و دموکراسی هستند این دست اندازی را بی پاسخ نخواهند گذاشت و پخش ما از ماهواره‌های دیگر ادامه خواهد یافت.”

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم  The names and addresses that related to anarchism era website


poql8j0h

 

۱- سایت عصر آنارشیسم

http://asranarshism.com

 

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

 

۲- فیسبوکعصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

 

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

 

۴ – فیسبوکآنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

 

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

 

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

 

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

 

۸ – فیسبوکآنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

 

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

 

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

 

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

 

۱۲ – فیسبوکآنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

 

۱۳ – فیسبوک صدای زندانیان سیاسی

https://www.facebook.com/SupportPoliticalPrisoners

 

۱۴- صدای زندانیان سیاسی در تلگرام

telegram.me/VoiceOfPrisonersOfConscience

 

۱۵ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

 

۱۶- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

 

۱۷ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

 

۱۸ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

 

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

 

آدرس تماس با ما contact us

 

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است