آخرین اخبار از حمله ضد انسانی با کامیون به جمعیت مردم در نیس فرانسه که ۸۴ کشته و ده ها زخمی برجای گذاشت

۲۵ تیر اخبار روز

شامگاه پنجشنبه (۱۴ ژوئیه / ۲۴ تیرماه) کامیونی در شهر نیس، واقع در جنوب فرانسه به جمعیت حاضر در پیاده‌روی ساحلی این شهر حمله برد و آنان را زیر گرفت.

شاهدان عینی می گویند، این کامیون در زمانی به جمعیت حمله کرده که مردم در حال تماشای آتش بازی به مناسبت روز باستیل آمده بودند.

به گفته شاهدان عینی “کامیون به سرعت ١٢٠ یا ١۵٠ کیلومتر می‌آمد و بدن‌های مردم مثل میله‌های بولینگ به هوا پرتاب می‌شدند.”

طبق اعلام مقامات رسمی دست‌کم ۸۴ نفر در جریان این سوءقصد کشته شده‌اند که شماری از آنان کودک بودند.

۵۰ نفر نیز در این حمله زخمی شدند ( برخی از خبرگزاری ها تعداد زخمی ها را ۱۰۰ نفر نوشته اند ) که وضعیت ۱۸ نفر از آنان وخیم اعلام شده و خطر مرگ آنان را تهدید می‌کند.

بدنبال این حادثه، بلوار «پرومناد دزآنگله» تمام شب کاملا مسدود شد. بگفتۀ روزنامه نگاران حاضر در محل، اجساد قربانیان این حمله در سراسر پیاده رو بر زمین افتاده بود و برای رسیدگی به زخمی‌ها یک بیمارستان سیّار در خیابان بر پا شد.

رسانه‌های فرانسوی و خبرگزاری‌های بین‌المللی به نقل از منابعی در پلیس فرانسه می‌گویند عامل حمله مرگبار با کامیون به جمعیت مردم در «نیس» یک تونسی‌فرانسوی زاده تونس بود، که در فهرست افراد تحت نظر پلیس قرار نداشت.

رویترز می‌گوید یک منبع پلیس گفته این مهاجم ۳۱ ساله در فهرست تحت نظر نیروهای امنیتی فرانسه نبود، اما برای پلیس، به خاطر جرایمی مانند دزدی و خشونت، چهره‌‌ای شناخته شده بود.

کریسیتن استورسی، شهردار منطقه نیس پیشتر گفت که این کامیون مملو از مواد منفجره، نارنجک و سلاح بوده است.

به گزارش «سی ان ان» این مقام محلی گفته‌است، راننده این کامیون سفید رنگ ابتدا به سوی عابران پیاده‌ در کنار خیابان تیراندازی کرده و سپس درمسیری به طول دو کیلومتر جمعیت را زیر گرفت و شماری را کشت.

خبرگزاری فرانسه مشاهدات گروهی از شاهدان عینی سوءقصد شهر نیس را گردآوری کرده است. اکثر این شاهدان از سرعت زیاد کامیون و هرج و مرج و هراس مردم می‌گویند. همۀ آنان برای تماشای آتش‌بازی و اکثراً با دوست یا خانواده به بولوار کنار دریا رفته بودند.

 

نجات، زن ۵٢ سالۀ اهل نیس می‌گوید: «اول یک صدای سنگین برخورد شنیدم. برگشتم و کامیون را دیدم که به سرعت جلو می‌آمد و بدن‌های مردم را که مثل میله‌های بولینگ به هوا پرتاب می‌شد… معلوم بود که (رانندۀ کامیون) می‌خواهد هر چه بیشتر آدم بکشد. خیلی تند می‌راند. وحشتناک بود. مردی را دیدم که پسر دو سه ساله‌اش را در بغل گرفته بود. پسرک مرده بود. بعد دیگر تعداد جسدها از دستم در رفت».

سوزی یک زن بازنشستۀ ۶۵ ساله: «کامیون به سرعت خیلی زیاد عبور کرد. به خودم گفتم “مگر چنین چیزی ممکن است؟ باید از اینجا بروم”… تا آن لحظه خیلی خوش گذشته بود. آتش‌بازی فوق‌العاده بود. همۀ مردم آرام و خوشحال و راضی بودند اما یکمرتبه وحشتناک شد. کامیون به سرعت آمد و بعد صدای هفت‌تیر شنیدم یا شاید هم تفنگ. من اسلحه نمی‌شناسم، دلم هم نمی‌خواهد هیچوقت این چیزها را یاد بگیرم. من شانس آوردم چون در پیاده‌روِ آن طرف بودم، یعنی آن طرف درخت‌ها بودم. سر میز یک کافه نشسته بودم و بعد فرار کردم و به ته کافه رفتم»…

پاسکال که هنگام وقوع حادثه در نزدیکی هتل نگرسکو (یکی از معروف‌ترین هتل‌های نیس) بوده می‌گوید: «من اول حرکت ناگهانی جمعیت را دیدم… بی‌اختیار به سوءقصد تروریستی فکر کردم اما بلافاصله به خودم گفتم “فکر بیخود نکن”… من و دوستم رفته بودیم به بولوار تا کنسرت یک گروه راک را تماشا کنیم. اما قطعۀ اول هنوز تمام نشده بود که صدای فریاد شنیدیم. مردم می‌دویدند و هل می‌دادند و صدای تیر می‌آمد. هرج و مرج غریبی شد. مثل دیوانه‌ها می‌دویدیم. بعد رفتیم طرف هتل نگرسکو… دوستم گفت: بپَر… بپَر… انگار به طرف ما تیراندازی می‌شد. از نرده‌ها پریدیم و رفتیم طرف دریا. آدم‌های دیگری هم به سمت آب می‌دویدند. بعد که به طرف بولوار برگشتیم تازه دیدیم که کامیون چه کرده است. چند تا ملوان به ما گفتند که یک کامیون دیوانه مردم را زیر گرفته است. جوانی را دیدم که بدجوری زخمی شده بود. این طرف و آن طرف دویدم تا یک پزشک پیدا کردم و آوردمش. نفهمیدم جوان زنده ماند یا نه. راستش خیلی وحشت‌زده نبودم فقط مرتب به خودم می‌گفتم “چکار می‌توانم بکنم؟”…».

العروسی یک توریست تونسی می‌گوید: «به نظرم کامیون به سرعت ١٢٠ یا ١۵٠ کیلومتر می‌آمد. ما طرف ساحل بودیم. کامیون رفت به طرف کازینو. مردم انگار دیوانه شده بودند. یک بچۀ کوچک را دیدم که بدنش نصف شده بود اما کالسکه‌اش سالم مانده بود. بعدش دیگر نتوانستم بخوابم. خیلی وحشتناک بود. من نفهمیدم چرا هیچ مانعی جلو کامیون وجود نداشت. پلیس‌ها تقریباً بیست دقیقه بعد رسیدند»…

استفان، بازنشستۀ ۵۵ ساله می‌گوید: «ما در مرکز شهر شام خوردیم و بعد در نزدیکی بولوار به تماشای آتش‌بازی رفتیم. بلافاصله بعد از آتش‌بازی، آن طرف بولوار صداهایی شنیدیم. ١٠، ١۵ ثانیه بعد، دیدم مردم به طرف ما می‌دوند. همه گیج بودند و بعضی‌ها فریاد می‌زدند “سوءقصد شده”… مردمی که سر میزهای یک رستوران بودند یکمرتبه همگی بلند شدند، میزها واژگون شد… ما هم دویدم به طرف مرکز شهر. بعد متوجه شدم که کیفم را جا گذاشته‌ام. برگشتم و کیفم را پیدا کردم اما آنجا دیدم که حدود ده نفر روی زمین ریخته بودند… تعداد توریست‌ها خیلی زیاد بود»…

دویچه وله : رد پای حملات تروریستی اسلامگرایان

حمله با کامیون به مردم نیس در جنوب فرانسه (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۶)

در جریان جشن ویژه روز ملی فرانسه کامیونی در شهر نیس در جنوب فرانسه به جمعیت یورش برد. این کامیون باز زیر گرفتن جمعیت حاضر در پیاده‌روی ساحلی دست‌کم ۸۴ نفر از جمله چند کودک را کشت و شمار زیادی را زخمی کرد. این سوءقصد لحظاتی پس از مراسم آتش‌بازی به مناسبت جشن‌های ویژه روز ملی فرانسه، صورت گرفت. مأموران پلیس عامل این حمله را که یک فرانسوی تونسی‌تبار بود، به ضرب گلوله از پای درآوردند.

حمله به فرودگاه آتاتورک در استانبول (۲۸ ژوئن ۲۰۱۶)

سه مهاجم انتحاری در ترمینال پروازهای بین‌المللی فرودگاه آتاتورک در استانبول خود را منفجر کردند. در این حملات دستکم ۴۱ تن کشته و ۲۳۹ تن مجروح شدند. ۱۳ تن از کشته‌شدگان اتباع کشورهای دیگر بوده‌اند. یکی از قربانیان نیز ایرانی بوده است. به گفته شاهدان عینی یکی از این سه مهاجم که کلاشنیکف همراه خود داشت، جمعیت را به گلوله بست. سپس او و دو مهاجم دیگر خود را منفجر کردند.

حمله به فرودگاه یک ایستگاه مترو در بروکسل (۲۲ مارس ۲۰۱۶)

وقوع دو انفجار پیاپی در فرودگاه بروکسل و انفجاری در یک ایستگاه مترو در نزدیکی ساختمان‌های اتحادیه اروپا، جان بیش از سی نفر را گرفت و حدود دویست نفر را زخمی کرد. انفجارها در صف “چک‌این” دو شرکت هواپیمایی “بروکسل ایرلاین” و “امریکن ایرلاین” رخ داد. طبق تحقیقات دادستانی بروکسل عاملان این حملات با ترورهای ماه نوامبر ۲۰۱۵ پاریس در ارتباط بودند. گروه “دولت اسلامی” مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت.

بمب‌گذاری در مرکز استانبول (۱۲ ژانویه ۲۰۱۶)

در یک انفجاری انتحاری در مرکز شهر استانبول ۱۲ نفر کشته شدند که یازده نفر آنان گردشگر آلمانی بودند. این سوءقصد که شمار زیادی زخمی نیز به جا گذاشت، در میدان سلطان احمد روی داد که به دلیل جذابیت‌های تاریخی از جمله وجود مسجد ایاصوفیه و مسجد سلطان احمد، روزانه شمار زیادی از گردشگران از آن دیدن می‌کنند. طبق اعلام ترکیه عامل این سوقصد از اعضای “دولت اسلامی” بوده است.

باز هم پاریس (۱۳ نوامبر ۲۰۱۵)

چندین سوءقصد‌هماهنگ‌شده در نقاط مختلف پاریس به کشته شدن دست کم ۱۲۸ نفر و زخمی شدن حدود ۳۰۰ تن انجامید. گروه “دولت اسلامی” (داعش) مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت. عاملان این سوءقصدها بطور همزمان در کافه‌ها، رستوارن‌ها، یک مرکز خرید و یک سالن برگزاری کنسرت دست به کشتار زدند.

حمله به آزادی بیان (۷ ژانویه ۲۰۱۵)

سال ۲۰۱۵ میلادی با شوکی تروریستی آغاز شد. دو فرد مسلح به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو در پاریس یورش برده و ۱۲ نفر را به قتل رساندند. در یک سوپرمارکت یهودی در پاریس نیز یک گروگانگیری صورت گرفت و به مرگ چهار نفر انجامید. تمامی عاملان این حملات در نهایت به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند.

سوءقصد به موزه یهودیان (۲۴ مه ۲۰۱۴)

در ماه مه ۲۰۱۴ مردی مسلح در موزه یهودیان در بروکسل چهار نفر را کشت. او پیشتر در دوران حبس در زندان به جمع هوداران اسلامگرایان پیوسته و یک سال نیز در سوریه به عنوان جهادگرا جگنیده بود.

قتل سرباز بریتانیایی در ملاء عام (۲۲ ژوئیه ۲۰۱۳)

دو مهاجم سیاه‌پوست اسلام‌گرا در حالی که شعارهای اسلامی سر می‌دادند٬ یک سرباز انگلیسی را در خیابان‌های لندن با ضربات قمه و ساطور به قتل رساندند. آنها به جای گریز از محل سوءقصد، رهگذران را خطاب قرار دادند و پیش از رسیدن نیروهای پلیس اعتقادات افراطی خود را فریاد می‌زدند.

قتل طنزپرداز هلندی (۲ نوامبر ۲۰۱۴)

تئو ون‌گوک (تصویر)، فیلمساز، روزنامه‌نگار و طنزپرداز معروف هلندی پس از پخش فیلم “تسلیم” که او در آن به مسئله سرکوب زنان در اسلام پرداخته مورد تهدید قرار گرفت و در آمستردام در ملاء بطرز فجیعی به دست یک اسلامگرای مراکشی‌تبار به قتل رسید.

رد پای ترور در بلغارستان (۱۸ ژوئیه ۲۰۱۲)

در ژوئیه سال ۲۰۱۲ یک اتوبوس حامل گردشگران یهودی در بورگاس در بلغارستان مورد سوءقصد قرار گرفت. در جریان این حمله هفت نفر کشته و ۳۰ نفر زخمی شدند. چندی بعد حزب‌الله لبنان مسئول این سوءقصد اعلام شد.

ضربه مجدد به تولوز (۱۹ مارس ۲۰۱۲)

در ماه مارس شهر تولوز بار دیگر شاهد سوءقصدهای مرگبار بود. یک سوءقصدکننده انتحاری در جلوی یک مدرسه یهودیان خود را منفجر کرد و یک معلم و سه دانش‌آموز این مدرسه را در کام مرگ فرو برد. فرد مهاجم که از هواداران سلفی‌ها بود، خود را “جنگجوی خدا” و اقدام خود را خواست القاعده خوانده بود.

قتل سربازان در فرانسه (۱۱ و ۱۵ مارس ۲۰۱۲)

در شهر تولوز در فرانسه یک سرباز با تیری که هدفمند به سرش شلیک شده بود، کشته شد. چهار روز بعد چند قتل دیگر به همین شیوه صورت گرفت. عاملی که مسئولیت این قتل‌ها را برعهده گرفت، با انتشار نامه‌ای گفت که با این اقدام قصد داشته، انتقام حضور سربازان فرانسوی در افغانستان را بگیرد.

ترور سربازان آمریکایی (۲ مارس ۲۰۱۱)

ارید اوکا ، یک جوان ۲۱ ساله کوسووتبار با حمله به اتوبوسی در فرودگاه فرانکفورت سربازان غیرمسلح آمریکایی هدف گلوله قرار داد. دو سرباز به قتل رسیده و سه سرباز دیگر نیز زخمی شدند. این نخستین سوءقصد مرگبار اسلامگرایانه در آلمان محسوب می‌شود.

وحشت از ترور در سوئد (۱۱ دسامبر ۲۰۱۰)

در دسامبر سال ۲۰۱۰ یکی خودروری بمب‌گذاری‌شده در یکی از خیابان‌های مرکز شهر استکهلم منفجر شد و لحظاتی بعد نیز یک سوقصد‌کننده انتحاری در نزدیکی محل واقعه خود را منفجر کرد. این حملات اگر چه تنها زخمی به جای گذاشت، اما پایتخت سوئد را در ترس و وحشت فرو برد.

حمله به فرودگاه گلاسکو (۳۰ ژوئیه ۲۰۰۷)

یک روز پس از آنکه پلیس برتیانیا موفق به خنثی کردن دو عملیات بمب‌گذاری در لندن شده بود، فرودگاه گلاسکو مورد حمله قرار گرفت. دو مهاجم با سرعت تمام با یک خودروی شاسی‌بلند بمب‌گذاری‌شده به درون سالن تحویل چمدان در این فرودگاه حمله کردند. این خودرو آتش گرفت و یکی از مهاجمان در پی سوختگی شدید، جان خود را از دست داد. پنج نفر نیز در جریان این سوءقصد زخمی شدند.

ضربه تروریستی به لندن (۷ ژوئیه ۲۰۰۵)

چهار سوءقصدکننده به‌طور تقریبا همزمان دست به انفجار چندین بمب در متروی و اتوبوس‌های لندن کردند. آنان این بمب‌ها را در کوله‌پشتی خود حمل می‌کردند. این حملات خونین ۵۲ نفر را در کام مرگ فرو برده و صدها نفر را زخمی کردند. سه فردی که به همدستی با عاملان متهم شده بودند، در نهایت تبرئه شدند.

حمله به قلب اسپانیا (۱۱ مارس ۲۰۰۴)

در ماه مارس سال ۲۰۰۴ اسپانیا یکی از سنگین‌ترین حملات تروریستی بود. انفجار ده بمب که در چندین قطار مسافربری پر از سرنشین کارگذاری شده بود، جان ۱۹۱ نفر را گرفت و بیش از ۱۸۰۰ نفر را زخمی کرد. شبکه تروریستی القاعده مسئولیت این سوءقصد را برعهده گرفت. دادگاهی در اسپانیا ۲۱ تن از ۲۸ عامل این بمب‌گذاری‌ها را به مجموعا ۴۰ هزار سال حبس محکوم کرد.

حمله به نمایندگی‌های بریتانیا در استانبول (۲۰ نوامبر ۲۰۰۳)

چند روز پس از سوءقصدهای انتحاری به کنیسه‌های استانبول نگذشته بود که ترور بار دیگر بر این کلان‌شهر ترکیه سایه انداخت. در پی بمب‌گذاری در کنسولگری بریتانیا و همچنین یک بانک بریتانیایی در استانبول ۳۳ نفر کشته و بیش از ۴۰۰ نفر زخمی شدند. ۷۳ اسلامگرا به عنوان عاملان این سوقصد شناسایی شدند و ۴۰ تن از آنان که از بمب‌گذاری‌ها جان سالم بدر برده بودند، محاکمه و مجازات شدند.

حمله به کنیسه استانبول (۱۵ نوامبر ۲۰۰۳)

در نوامبر سال ۲۰۰۳ دو کنیسه بزرگ استانبول مورد سوءقصدهای انتحاری قرار گرفتند. این حملات ۲۳ نفر در کام مرگ فرو برد. همزمان با این سوءقصدهای انتحاری چند خودروی بمب‌گذاری‌شده نیز در یکی از خیابان‌های پررفت‌وآمد شهر به انفجار رسیده و باعث زخمی شدن حدود ۳۰۰ نفر شدند.

باز هم طنز (۲ نوامبر ۲۰۱۱)

نشریه طنز شارلی ابدو در پی انتشار کاریکاتورهایی درباره اسلام مورد حمله گرفت. افرادی ناشناس شبانگاه با کوکتل مولوتف به دفتر این نشریه حمله کردند. این سوءقصد تنها خسارات مالی به بار آورد و فردی در جریان آن زخمی نشد.

نویسنده: Sabrina Pabst / SA

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم


poql8j0h
 

۱- سایت عصر آنارشیسم

http://asranarshism.com

 

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

 

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

 

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

 

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

 

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

 

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

 

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

 

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

 

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

 

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

 

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

 

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

 

۱۳- عصر آنارشیسم در تلگرام

 

۱۴- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

 

۱۵- عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

 

۱۶ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

 

آدرس تماس با ما

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است