برنامه راهپیمایی هر روزه مردم برای شکستن محاصرۀ سور و بازگشت ساکنان شهر ویران شده جزیر ترکیه

۱۴ اسفند اخبار روز

پلیس ترکیه در شهر دیاربکر ( آمد)  روز چهارشنبه با استفاده از ماشین های آب پاش و گاز اشک آور، شرکت کنندگان در راهپیمایی برای شکستن محاصرۀ شهر سور را متفرق کرد. این راهپیمایی به دعوت رهبران حزب دموکراتیک خلق ها و برای پایان داده به محاصرۀ ۹۲ روزۀ این شهر توسط ارتش ترکیه برگزار شده بود.

در پی راهپیمایی دیروز (چهارشنبه) معترضان به شهر محاصره شدەی سور که با حمله نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد امروز پنجشنبه صلاح‌الدین دمیرتاش و جمعی از همراهانش طی نشستی خبری در شهر آمد (دیاربکر) اعلام کردند تا زمان لغو حکومت نظامی در سور و رفع خطر کشتارهای جمعی به هیچ عنوان عقب‌نشینی نخواهند کرد و راهپیمایی بسوی سور هر روز ادامه خواهد داشت.

صلاح الدین دمیرتاش، یکی از رهبران این حزب با بیان اینکه دولت ترکیه باید به جنگ علیه شهروندان کرد خاتمه بدهد، دربارۀ دلیل دعوت به این راهپیمایی گفت: «ما نمی خواهیم که حزب عدالت و توسعه سایه جنگ را در شهرها و کشور و سرزمین مان حاکم کند. ما علیه این اقدام به خیابان ها می آییم، این حرکت ما علیه کسانی است که جرات می کنند جنگ به راه بیاندازند. ممنوع کردن این راهپیمایی و سرکوب آن یک جرم است. اینکار دولت غیرقانونی است.»

روز گذشته هزاران تن از اهالی ایالت آمد در باکور که از شهرهای مختلف سعی در راهپیمایی به سوی شهر تحت محاصره نظامی سور داشتند هدف حمله نیروهای امنیتی قرار گرفتند. نظامیان در ورودی‌های نزدیک به شهر موانع فیزیکی ایجاد کرده بودند.

در این رابطه صلاح‌الدین دمیرتاش رئیس مشترک حزب دمکراتیک خلق‌ها با همراهی شماری از دیگر نمایندگان مردمی طی سخنانی در آمد بار دیگر فراخوان راهپیمایی به شهر سور را تکرار کرد.

وی گفت: “تا زمانی که وضحیت سور مشخص نشود ما از طریق تهدید مقامات دولتی عقب‌نشینی نخواهیم کرد. امروز نیز راهپیمایی خود را رأس ساعت ۱۶ آغاز می‌کنیم. باید حکومت نظامی در سور لغو شده و هیأت‌های ناظر قادر به بازدید از محلات مسکونی آن برای انتقال مجروحین و غیرنظامیان باشند. اطلاعات ما نشان می‌دهد حتی دستکم ده کودک زخمی در انتظار امداد هستند.”

دمیرتاش در پاسخ به سخنان داوود اوغلو که گفته بود حمله به غیرنظامیان صورت نگرفته است پاسخ داد: “داوود اوغلو که راست بوده که بخواهد مرجعی برای آگاهی در مورد وضعیت غیرنظامیان سور باشد. زندگی آنها سراسر دروغ است. در جزیر بیش از ۱۰۰ غیرنظامی  را قتل‌عام کردند آنچه داوود اوغلو منکر آنست.” ( البته بنیاد حقوق بشر ترکیه در گزارشی از مرگ ۱۷۸ شهروند غیرنظامی در شهر جزیر در نتیجۀ حملات ارتش ترکیه خبر داد.)

رئیس مشترک ه.د.پ در این جلسه خبری همچنین با اشاره به تبانی ترکیه و اتحادیه اروپا حول مسئله پناهجویان گفت که دادگاه حقوق بشر اروپا در جنایاتی که در باکور روی می‌دهد سهیم است.

شهروندانی در سور در منازلشان گرفتار شده و قادر به تماس با دنیای بیرون نیستند. از تعداد آنها خبر نداریم. نیروهای مسلح ترکیه با توپ و تانک و سلاح‌های دیگر محل سکونت آنها را هدف قرار دادەاند. ارتش با تمام نیرو وارد عملیات شده اما آنهایی که در آنکارا نشستەاند مشکلی از این بابت ندارند. داوود اوغلو و تیمش چقدر وحشی شدەاند؟ می‌خواهند کشتار جزیر را در سور تکرار کنند اما تاکنون موفق نشدەاند چون از مردم می‌ترسند. می‌ترسند حساب پس دهند.

دادستان دیاربکر نیز در واکنش به این سخنان رهبر حزب دموکراتیک خلق ها از آغاز تحقیقات قضایی را در این باره خبر داده است.

عملیات نظامی ارتش ترکیه در مناطق کردنشین از ماه دسامبر آغاز شده و شهرهایی مانند جزیر و سور را به مناطق جنگی تبدیل کرده است. با وجود اینکه روز چهارشنبه دولت ترکیه از لغو موقت منع عبور و مرور در شهر جزیر که تقریبا به ویرانه ای بدل شده آنهم در طول ساعاتی از روز خبر داده است اما در دیگر شهرها مانند سور و سیپولی منع عبور و مرور و محاصرۀ این مناطق همچنان ادامه دارد.

ساکنان شهر کردنشین جیزره در جنوب شرق ترکیه که از روز چهارشنبه بازگشت به خانه هایشان را آغاز کرده اند، در مقابل خود شهری ویران شده یافتند.

درگیری ها در این شهر در۱۴ دسامبر آغاز شد. دولت ترکیه از آن زمان و برای مدت دو ماه و نیم در جیزره حکومت نظامی برقرار کرد تا به سرکوب مردم و طرفداران پ ک ک بپردازد.

ارتش و نیروهای ویژه پلیس ترکیه تمام ورودی های این شهر را بستند و حمله بزرگی را به اجرا گذاشتند. طرفداران این پ ک ک که فعالیتش در ترکیه ممنوع است، با اعلام «خود گردانی» دولت ترکیه را به چالش طلبیده بودند.

جیزره با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در همسایگی شهر دیاربکر و در نزدیکی مرز سوریه و عراق قرار دارد.

در جریان دو ماه و نیم درگیری شدید و مرگبار در این شهر ۱۷۸ غیرنظامی کشته و دهها هزار نفر آواره شدند. دولت ترکیه نیز اعلام کرد تعداد ۶۶۶ شورشی و همچنین دهها تن از نیروهای دولتی ترکیه در این درگیری ها کشته شده اند.

روز سه شنبه سرانجام مقامات آنکارا ساعات برقراری حکومت نظامی در این شهر را کاهش دادند. به این ترتیب رفت و آمد در سطح شهر از ساعت ۵ صبح تا ۱۹ به وقت محلی آزاد و پس از آن در طول شب ممنوع شد.

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است