هدف قرار دادن مواضع چریک‌های کرد «ی‌پ‌گ» توسط توپخانه ترکیه در روز ۳ شنبه برای چهارمین روز متوالی

17 فوریه اخبار روز

احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه هشدار داده که کشورش به هیچ وجه نمی‌گذارد شهر اَعزاز در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه به دست جنگجویان کُرد سوریه بیافتد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه ۲۶ بهمن در هواپیمای حامل او به اوکراین به خبرنگاران همراهش گفت که اگر حملات توپخانه‌ای ارتش ترکیه در طی دو روز گذشته نبود، یگان‌های مدافع خلق، وابسته به حزب اتحاد دمکراتیک کردهای سوریه، شهر «اعزاز» در شمال حلب و «تل رفعت» کمی آنطرف‌تر بسوی جنوب را تصرف کرده بودند.

این شهرها در نزدیکی مرز ترکیه در کنترل گروه‌های اسلام‌گرای مخالف بشار اسد هستند.

احمد داووداغلو اضافه کرد «یگان‌های مدافع خلق از اطراف اعزاز به عقب رانده شدند و اگر دوباره تلاش کنند با واکنش سختی مواجه خواهند شد.»

او تأکید کرد: «اجازه نخواهیم داد اعزاز بدست کردها بیافتد و اگر یگان‌های مدافع خلق از پایگاه نظامی مَنغ که دو روز پیش تصرف کردند، عقب‌نشینی نکنند، ارتش ترکیه این پایگاه را غیر قابل استفاده خواهد کرد.»

نخست وزیر ترکیه همچنین به شبه نظامیان کرد سوری هشدار داده که به طرف شرق منطقه «عفرین» یا غرب رودخانه «فرات» پیشروی نکنند.

ترکیه این مناطق را «خط قرمز» خود اعلام کرده‌است.

احمد دادود اوغلو ساعاتی پیش از آن هم تاکید کرده بود که ارتش این کشور به حملاتش به نیروهای کرد سوری ادامه خواهد داد.

حملات ارتش ترکیه با توپخانه به نیروهای کرد سوری از شامگاه شنبه در حالی انجام شده که این نیروها با حمایت حملات هوایی روسیه، موفق شدند با بیرون راندن گروه‌های اسلام‌گرای مخالف بشار اسد از پایگاه نظامی «منغ» در استان حلب، کنترل آن را به دست گیرند.

یگان های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) درخواست ترکیه برای خروج از نواحی‌ای که اشغال کرده را رد کرده و می گویند اگر این نواحی را ترک کنند داعش (گروه دولت اسلامی) به آنجا باز خواهد گشت.

همزمان با پیشروی نیروهای بشار اسد به سمت مرز ترکیه، آنکارا روز سه‌شنبه ۲۷ بهمن از ائتلاف بین‌المللی از جمله آمریکا خواست تا در عملیات زمینی در سوریه شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با این حال احتمال عملیات نظامی زمینی گسترده در سوریه غیرمحتمل است. واشینگتن انجام عملیاتی در سطح گسترده را رد کرده است.

ارتش سوریه همراه با شبه نظامیان حزب‌الله لبنان و نیروهای ایرانی با پشتیبانی هوایی روسیه هم اکنون به ۲۵ کیلومتری مرز ترکیه رسیده‌اند. گروه‌های چریکی کرد «ی‌پ‌گ» مواضع گروه‌های اسلامگرا را به تصرف خود در آورده و مناطق تحت کنترل خود را در مرز با ترکیه توسعه داده‌اند.

این پیشروی احتمال درگیری میان روسیه و ترکیه را افزایش داده است. توپخانه ارتش ترکیه روز سه‌شنبه برای چهارمین روز متوالی نوار مرزی سوریه را گلوله‌باران کرد و مواضع چریک‌های کرد «ی‌پ‌گ» را هدف قرار داد.

به گزارش رویترز، یک مقام ترک به خبرنگاران در استانبول گفت: «ما خواستار عملیات زمینی هستیم. اگر توافق عمومی وجود داشته باشد ترکیه (در این عملیات) شرکت خواهد کرد. غیرممکن است که بدون یک عملیات زمینی بتوان جنگ را متوقف کرد».

به گفته وی، «ترکیه قصد ندارد تا یکجانبه دست به عملیات زمینی بزند… ما این موضوع را با متحدان‌مان در میان گذاشته‌ایم».

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است