تظاهرات همبستگی با مقاومت در کردستان ترکیه روز شنبه در ۱۰ شهر آلمان

15 ژانویه اخبار روز

 

 

اسامی ۱۰ شهر آلمان همراه با زمان و مکان تظاهرات همبستگی با مقاومت در کردستان ترکیه در روز شنبه ۱۶٫۰۱٫۲۰۱۶*Dortmund* Hinter dem Hauptbahnhof vor dem Cinema um 13.00 Uhr

*Köln* Ebertplatz um 15.00 Uhr

*Bremen*  Ziegenmarkt 14 Uhr **

*Hamburg* Hachmann Platz vor dem HBF um 15.00 Uhr **

*Kiel* Vinetaplatz-Gaarden um 14.00 Uhr

*Wiesbaden* Vor dem HBF um 15.00 Uhr

*Heilbron* Vor dem HBF um 14.30 Uhr

*München * Windermarkt um 17.00 Uhr

*Nürnberg * Platz der Opfer des Faschismus um 12.00 Uhr

*Bodensee* Zentrum um 16.00 Uhr

 

منبع فراخوان

 

عصر آنارشیسم : همانطور که می‌دانید مناطق کردنشین ترکیه درگیر جنگی خونین است. تصاویر منتشر شده تانک‌هایی را نشان می‌دهند که در ارتفاعات مستقر شده و هر از چندی به مناطق مسکونی شلیک می‌کنند. هلیکوپترهای توپدار و پهپاد‌ها بر روی شهر می‌چرخند. مردم مبارز در برخی از خیابان‌ها با کندن خندق و انباشتن گونی‌های شن سنگر گرفته‌اند. برای جلوگیری از دید تک تیراندازان با پتو یا پرده برخی از چهار راه‌ها پوشیده شده است.

آثار گلوله و انفجار بر در و دیوار خانه‌ها و مغازه‌ها دیده می‌شود. جنازه بعضی از کشته شدگان برای روز‌ها در کنار خیابان می‌ماند و از ترس تک تیراندازان کسی جرات نزدیک شدن به آنان را ندارد.

برخی از شهروندان مجبور شده‌اند جنازه اعضا خانواده را برای روز‌ها در یخچال خانه نگه دارند و نتوانسته‌اند از خانه‌هایشان بیرون روند. ماموران امنیتی تنها با خودروهای زرهی می‌توانند در داخل این شهر‌ها تردد کنند.

دسترسی روزنامه نگاران مستقل به این مناطق به شدت کنترل می‌شود و برخی می‌گویند این مناطق به دور از چشم مطبوعات جهانی درگیر جنگی خونین هستند.

شاید این تصاویر به وضعیت شهرهای جنگ زده عراق و سوریه شباهت داشته باشد. اما این تصاویری است که از یکی از کشورهای عضو ناتو، ترکیه منتشر می‌شود.

در چند ماه گذشته بسیاری از شهرهای مناطق کردنشین ترکیه در جنوب شرق این کشور صحنه درگیری‌های خونین بین نیروهای امنیتی ترکیه و نیروهای شهری حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک و مردم است.

دولت ترکیه در بسیاری از شهرهای کردنشین مقررات منع عبور و مرور وضع کرده است.

جنگ خیابانی در محله‌های سور دیاربکر و جیزره همچنان ادامه دارد.

شهروندان شهرهای کردنشین سور دیاربکر، نوسیبین، سلوپی، جیزره و سیلوان بیشترین خشونت‌ها را به خود دیده‌اند. دولت در چند ماه گذشته بار‌ها در این مناطق مقررات منع عبور و مرور وضع کرده است.

در چند ماه گذشته صد‌ها شهروند و فعال سیاسی کرد به اتهام تهدید تمامیت ارضی ترکیه و ارتباط با تروریسم دستگیر شده‌اند.
قریب ۴۰۰ تن از سینماگران ترکیه گفتند: «ما در جنگ وجنایت دولت سهیم نمی‌شویم» و از بیانیه آکادمیسین‌ها برای برقراری صلح، حمایت کردند.

بیش از ۲ هزار نفر از آکادمیسین‌ها در ترکیه با صدور بیانیه‌ای، خواهان برقراری صلح در کردستان وترکیه شدند، اما طیب اردوغان، رئیس جمهور آن‌ها را تهدید کرد. دولت ترکیه آن‌ها را وادار به استعفا و سکوت می‌کند. بدنبال این بیانیه، هنرمندان و کارگردانان عرصه سینمای ترکیه هم با جنگ‌طلبی دولت اردوغان و داوداوغلو ضدیت نشان دادند.

آکادمیسین‌های ترکیه با صدور بیانیه‌ای جهت پایان دادن به جنگ قتل‌عام‌گرانه در کردستان و نیز برای برقراری صلح، گفتند: «ما در جنایت و جنگ سهیم نمی‌شویم». قریب ۲ هزار آکادمیسین، روشنفکر، روزنامه‌نگار، ادیب و حقوقدان پس از امضای بیانیه، مورد هدف تهدیدهای اردوغان و داوداوغلو قرار گرفتند.

سینماگران ترکیه هم از آکادمیسین‌ها حمایت کردند.

قریب ۴۰۰ سینماگر با شعار «سینماگری در راه صلح» بیانیه‌ای منتشر کرده و کمپینی برای صلح آغاز کردند. در بیانیه آن‌ها آمده: «ما همچو سینماگران ترکیه از ابتکارعمل آکادمیسین‌ها برای برقراری صلح که در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۶ بیانیه‌ای صادر کردند، حمایت می‌کنیم. از دولت می‌خواهیم که برای برقراری صلح و از سرگیری مذاکرات تلاش کند. منع آزادی اندیشه و بیان را قبول نمی‌کنیم. خواهان برابری و صلح هستیم. باید حق حیات معتنم شمرده شود. خواهان پیشبرد هنر وآزادی اندیشه هستیم. بدون قید و شرط در جنگ و جنایت کنونی سهیم نمی‌شویم، لذا از بیانیه صلح آکادمیسین‌ها حمایت می‌کنیم».

 

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است