پس از عربستان ،کاهش روابط دیپلماتیک امارات متحده عربی و قطع روابط دیپلماتیک بحرین ،سودان ، جیبوتی با جمهوری اسلامی

۱۵ دی اخبار روز

کشور «جیبوتی» در شمال آفریقا اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده است.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان روز دوشنبه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، از قطع روابط تجاری، لغو پروازها و ممنوعیت سفر اتباع سعودی به ایران خبر داد. وی با این حال گفت که عربستان همچنان از سفر حجاج ایرانی به مکه و مدینه استقبال می کند.

اما پس از عربستان نوبت به بحرین رسید تا روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کند. مسئولان این امیرنشین کوچک حوزه خلیج فارس یک روز پس از تصمیم ریاض مبنی بر قطع روابط سیاسی با تهران، تصمیم مشابهی اتخاذ کردند و به هیات نمایندگی ایران برای ترک این کشور چهل و هشت ساعت زمان دادند.

ساعاتی بعد سودان هم به جرگه کشورهایی پیوست که همداستان با عربستان روابط خود را با ایران قطع می کنند. خارطوم ضمن اخراج سفیر ایران، ظهر دوشنبه از تصمیم خود برای قطع روابط با تهران خبر داده است.

امارات متحده عربی هم با چند ساعت تاخیر نسبت به همپیمانان منطقه ای اش تصمیم گرفت روابط با ایران را به سطح کاردار تقلیل دهد و از پرسنل سیاسی خود در این کشور بکاهد.

وزارت امور خارجه قطر در بیانیه‌ای به حمله معترضان به سفارت عربستان و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد واکنش نشان داد و این اتفاقات را شدیدا تقبیح کرد.

اتحادیه عرب نیز حملات به اماکن دپیلماتیک عربستان در تهران و مشهد را محکوم کرد.

خبرگزاری دولتی کویت بیانیه نبیل العربی، دبیر کل این اتحادیه را منتشر کرده که در آن این حملات «نقض فاحش منشور و کنوانسیون‌های سازمان ملل» خوانده و اضافه شده که « مسئولیت کامل حفاظت از‌این اماکن با دولت ایران مطابق کنوانسیون ۱۹۶۱ وین است.»

نبیل العربی، همچنین خواستار احترام ایران به اصل «عدم مداخله در امور داخلی» کشورهای عرب شده است.

نبیل العربی همچنین گفته است «هیچ طرفی حق اظهار نظر درباره احکام قضایی کشورهای دیگر را ندارد.»

خبرگزاری های دولتی قطر و کویت نیز بیانیه های وزارت خارجه قطر و مزروق علی الغانم، رئیس پارلمان کویت را گزارش کرده اند که در آن حمله به اماکن دپیلماتیک عربستان در ایران «نقض فاحش تعهدات یک کشور به حفاظت از این اماکن و کارکنان آن و ناقض کنوانسیون وین»  توصیف و بر «همبستگی کامل» این دو کشور  با عربستان تاکید شده است.

در جدیدترین واکنش دیپلماتیک نسبت به حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران، دولت کویت سفیر خود را از تهران فراخوانده است.امارات متحد عربی نیز سفیر خود را از تهران فراخواند و سطح روابط با ایران را کاهش داد.

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است