یغما گلرویی، شاعر و ترانه‌سرای آنارشیست،با هجوم نیروهای امنیتی به منزل وی ربوده شد

1 دسامبر اخبار روز

آتنا حبیبی، همسر یغما گلرویی، شاعر و ترانه‌سرای ایرانی، در شبکه اجتماعی اینستاگرام از بازداشت این ترانه‌سرا در روز دوشنبه، نهم آذرماه، خبر داد.

خانم حبیبی در صفحه اینستاگرام خود نوشت که روز دوشنبه ماموران امنیتی جمهوری اسلامی با مراجعه به خانه این زوج، آقای گلرویی را بازداشت کرده‌اند.

آتنا حبیبی افزوده است که فعلا هیچ خبری از همسرش ندارد و «عمیقا نگران وضعیت و سلامت» اوست.

 

یغما گلرویی (۶ مرداد ۱۳۵۴ ارومیه) ترانه‌سرا، شاعر، نویسنده و مترجم آنارشیست ایران است. کارهای او از جمله: خسته شدم، رویایی دارم، ستاره، ضیافت، رانندگی در مستی، کوچه ملی است.

نگاهی مختصر به زندگی نامه یغما گلرویی : سال دوم دبیرستان بود که به خاطرِ درگیری فیزیکی با ناظم دبیرستان که در مراسم صبح‌گاه به گوش او سیلی زده بود برای دو سال از تحصیل در مدارس روزانه محروم شد و به دبیرستانِ شبانه رفت. در همان سال‌ها به جرمِ «دیوارنویسی» برای چند روز بازداشت و به مدتِ شش ماه مجبور به خارج نشدن از «تهران» شد.

برای بار نخست با «احمدشاملو» شاعر آنارشیست در دهکدی فردیس کرج دیدار کرد و آثار خود را برای او خواند.به قول شاملو “شاعر ذاتا آنارشیست است”.

یغما گلرویی به همراهِ «عزت ابراهیم‌نژاد» کوشید نشریه یی با نامِ «آرمان» را راه‌اندازی کند اما تمامِ مطالبِ جمع‌آوری شده برای شماره نخست به همراه رایانه شبانه از تحریریه به سرقت رفت. در اردیبهشت سال هفتاد و هفت نخستین مجموعه شعرِ خود را با عنوان «گفتم: بمان! نماند…» توسط موسسه فرهنگی هنری دارینوش منتشر کرد و بعد از آن حدود سی عنوان کتاب از او در زمینه‌های شعر، ترانه، ترجمه، فیلم‌نامه بازسرایی متون منتشر شده است.

در روز دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ ﻣﺎﻣﻮﺭﺍﻥ ﺍﻣﻨﯿﺘﯽ ﺑﺎ ﻣﺮﺍﺟﻌﻪ ﺑﻪ ﺧﺎﻧﻪﯼ ﯾﻐﻤﺎ ﮔﻠﺮﻭﯾﯽ، ﺿﻤﻦ ﺑﺎﺯﺭﺳﯽ ﺧﺎﻧﻪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﺑﻪ ﺑﺎﺯﺩﺍﺷﺖ ﺍﻭ ﻭ ﺍﻧﺘﻘﺎﻟﺶ ﺑﻪ ﻣﮑﺎﻥ ﻧﺎﻣﻌﻠﻮﻣﯽ ﮐﺮﺩﻧﺪ.

یغما گلرویی بعد از چند سال که در خارج از کشور بود نوشت : “برگشتم از پلیس‌های سرزمین خودمان کتک بخورم!”

حال باید دید که داستان فقط به کتک خوردن از پلیس ختم می شود یا نیروهای امنیتی سناریو دیگری برایش تدارک دیده اند.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است