به گزارش عصر آنارشیسم

۴ ویدئو و گزارشی از تظاهرات هزاران نفر در ایروان، پایتخت ارمنستان در اعتراض به افزایش بهای برق

25 ژوئن اخبار روز

 

هزاران نفر در ایروان، پایتخت ارمنستان در اعتراض به افزایش بهای برق در این کشور روز سه شنبه ۲۳ ژوئن ۲۰۱۵ – ۰۲ تیر ۱۳۹۴ تظاهرات کردند. این اعتراض ها که از ماه مه یعنی زمان مطرح شدن آن در پارلمان آغاز شده، از هفتۀ پیش شدت گرفته است.

تظاهرکنندگان می گویند افزایش ۴۰ درصدی بهای برق مصرفی خانگی موجب گسترش فقر در میان طبقات کم درآمد می شود.
تظاهرکنندگان قصد راهپیمایی به سمت کاخ ریاست جمهوری را داشتند که با حملۀ پلیس روبرو شدند.
معترضان می گویند: «آنها نمی توانند با حمله و ضرب و شتم، ما را بترسانند. اولین باری نیست که پلیس در خیابان ها به ما حمله می کند. فقط اینبار شدت خشونت آنها بیشتر شده »

معترضان ارمنستانی که در میدان آزادی ایروان تجمع کرده بودند، شعارهایی از این قبیل سر دادند: چپاول نکنید ، دستتان را توی جیب مردم نکنید . تظاهرکنندگان از میدان آزادی به طرف کاخ ریاست جمهوری ارمنستان که مسیرهای منتهی به آن توسط نیروهای پلیس مسدود شده بود، حرکت کردند.

پلیس برای متفرق کردن معترضان در این تظاهرات از آب پاش های قوی و گاز اشک آور استفاده کرده است. در مجموع روز سه شنبه ۲۳۷ نفر از تظاهرکنندگان دستگیر شده اند. پلیس در تظاهرات روز دوشنبه نیز با گاز اشک آور به معترضان حمله کرده بود.

۷ نفر از معترضان در جریان تظاهرات اعتراض‌آمیز، زخمی شدند که ۳ نفر از آنها در بیمارستان بستری شدند. ۱۱ مأمور پلیس نیز در این اعتراضات مجروح شدند.

شبکۀ توزیع برق در ارمنستان در اختیار یک شرکت روسی است و از دولت این کشور خواسته است بهای برق مصرفی را ۴۰ درصد افزایش دهد. این سومین بار طی سه سال گذشته است که بهای برق در ارمنستان افزایش می یابد.

ارمنستان که یکی از کشورهای سابق اتحاد جماهیر شوروی است، با عدم پذیرش پیمان همکاری های تجاری با اتحادیۀ اروپا، معاهدات تجاری خود با روسیه را افزایش داده است. ارمنستان یکی از کشورهای حاضر در منطقۀ آزاد تجاری متشکل از روسیه، بلاروس و قرقیزستان است.

در همین رابطه نیز یک گروه هکر که خود را “آنتی سیستم” معرفی‌ کرده اند با آرم گروه “آنینیموس” و بیانیه ای از سوی آنینیموس در حمایت از تظاهرات مردم و همبستگی‌ با بازداشت شدگان و علیه خشونت پلیس سایت مرکزی مدیریت امنیت ارمنستان را هک کردند.

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است