سالگرد خونین ترین کشتار سیاهپوستان امریکا در اکلاهما

وقتی مردم بمباران شدند

امروز ۳۱ می به دنبال درگیری‌های خونین نژادپرستانه در شهر تالسا واقع در ایالت اکلاهما، ۳۰۰ نفر کشته، ۸۰۰ نفر زخمی شدند، ۱۲۵۶ خانه و ساختمان به آتش کشیده و ۱۰ هزار نفر بی خانمان شدند؛ آنجا را از هوا بمباران و از زمین به آتش کشیده بودند.

LawrencevillGeorgia,Please do not wake him

Lawrenceville, Georgia, April 7, 1911 : “Please do not wake him.”

ok

 

ok2

ok4

 Marion, Indiana, August 7, 1930

ok3

Minnesota, June 15, 1920

دیک رولند جوان سیاهپوست واکسی بود که پس از مشاجره لفظی با یک زن سفیدپوست به نام سارا و شکایت او، به دلیل نداشتن کفیل به زندان افتاد.

وقتی روزنامه محلی تالسا تریبیون در گزارشی به عمد یا سهواً ادعا کرد این جوان سیاهپوست قصد تعرض به این زن را داشته است، سفیدپوستان شهر در مقابل زندان شهر تجمع کردند و خواستار آن شدند تا پلیس جوان سیاهپوست را به آنها تحویل دهد تا در خیابان دار بزنند، سال ۱۹۲۱ بود.

به دنبال این تجمع سیاهپوستان هم برای ممانعت از این جنایت به مقابل زندان آمدند. درگیری وقتی آغاز شد که به اشتباه گلوله ای شلیک شد، شهر به آتش کشیده شد، مردم کشته شدند. شهردار تالسا از گارد ملی کمک خواست، با استفاده چند هواپیمای باقی مانده از جنگ جهانی اول مناطق مسکونی را با بمب های آتشزا هدف قرار دادند و سیاهپوستان را در استادیوم شهر محصور کردند. پس از این واقعه تلخ سیاهپوستان ناچار به ترک شهر تالسا و مهاجرت به سایر نقاط ایالات متحده شدند.

گزارشات مربوط به این جنایت برای مدت ها از دسترس مردم دور نگاه داشته شده بود. سرانجام در سال ۱۹۵۶ و در هفتاد و پنجمین سالگرد این واقعه، مجلس ایالتی خواستار تهیه گزارش تاریخی این رویداد، و در سال ۲۰۰۱ خواستار پرداخت غرامت به بازماندگان فاجعه و فرزندان آنها، پرداخت کمک هزینه تحصیلی به فرزندان آنها، ایجاد یک منطقه توسعه اقتصادی برای آنها، ساختن بنای یادبود این فاجعه و اقدام برای یافتن گورهای دسته‌جمعی قربانیان کشتار شد.

کشتار تالسا بزرگترین و نادیده شده ترین قتل عام نژادپرستانه در تاریخ معاصر امریکاست، در دوره ای که جنبش های رهایی بخش در سراسر جهان برای برقراری دنیایی بهتر مبارزه می کردند، ایالات متحده درگیر تلخ ترین برخوردهای نژادپرستانه بود، وقتی مردم را بمباران می کردند.

گزارش کمیسیون اکلاهما را در مورد این واقعه را در ۲۱ فوریه ۲۰۰۱ و در ۱۷۸ صفحه با فرمت پی‌.دی.اف اینجا ببینید: http://goo.gl/JKo7Pl

منبع صفحه فیسبوک

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است