بیش از ١٠٠ معلم مخالف اسلامی‌سازی مدارس در ترکیه بازداشت شدند

پلیس ترکیه بیش از ۱۰۰ معلم معترض به اسلامی‌سازی مدارس و تضعیف اصول سکولار در نظام آموزش و پرورش این کشور توسط حزب حاکم عدالت و توسعه را بازداشت کرد.

جمعی از معلمان ترکیه، روز شنبه ۲۹ آذر در آنکارا پایتخت این کشور تجمع کردند تا اعتراض خود را به آنچه دخالت حزب عدالت و توسعه در تضعیف نظام سکولار ترکیه می‌خوانند، بیان کنند.

پلیس اما با حمله به تجمع اعتراضی معلمین، به وسیله ماشین‌های آب‌پاش فشار قوی و اسپری فلفل برای متفرق کردن آن‌ها، بیش از ۱۰۰ معلم را نیز بازداشت کرده است.

برخی گزارش‌ها از «ولی دمیر»، رییس اتحادیه آموزش و پرورش به عنوان یکی از بازداشتی‌ها نام می‌برند.

دولت ترکیه پیش از این , ممنوعیت استفاده از روسری توسط دانش‌آموزان دختر دبیرستان‌ها را لغو و از تاسیس مدارس موسوم به مدارس «امام خطیب» که ترکیبی از آموزش دینی و مدرن را ترویج می‌کنند، حمایت کرده است.

از سوی دیگر «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه روز دوشنبه هشتم دسامبر اعلام کرد که قصد دارد آموزش خط عربی را در دبیرستان‌های ترکیه احیاء و تدریس زبان ترکی عثمانی را نیز در مدارس این کشور رایج کند.

سرکوب و بازداشت مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و دولت او، در ماه‌های اخیر افزایش یافته است . از جمله یک هفته پیش که نیروهای امنیتی و پلیس در یک عملیات همزمان در ۱۳ شهر دست‌کم ۲۳ نفر را بازداشت کردند.

اکرم دونانلی، سردبیر روزنامه زمان، مدیر شبکه خبری سامان‌یولو، تهیه‌کننده دو سریال تلویزیونی، یک کارگردان سریال‌های تلویزیونی و رئیس پیشین شعبه مبارزه با ترور اداره پلیس در استانبول از جمله بازداشت‌شدگان بودند. روزنامه اسلام‌گرای زمان و شبکه تلویزیونی سامان‌یولو از رسانه‌های نزدیک به فتح‌الله گولن هستند. به گزارش رسانه‌های ترکیه دادستانی آن کشور حکم بازداشت ۳۲ نفر را صادر کرده و پرونده‌هایی هم علیه ۳۷ نفر که تعدادی از آنها در بازداشت هستند، گشوده شده‌است.

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است