تنها طی ۱۴ سال گذشته ۴۰ هزار پناهجو جان باخته اند که بیش از ۲۲ هزار تن از آنها در راه رسیدن به اروپا کشته شده اند

1 اکتبر اخبار روز

در تازه ترین گزارش سازمان بین المللی مهاجرت آمده است که بالاترین میزان قربانیان مهاجرت غیرقانونی بعد از دریای مدیترانه در مناطق شرقی آفریقا و همچنین مرز آمریکا و مکزیک ثبت شده است.

تعداد قربانیان در مقایسه با سه سال پیش، یعنی وقتی که با آغاز دوران موسوم به «بهار عربی» میزان پناهجویان به نحو بی سابقه ای افزایش یافت، دو برابر شده است.

سازمان بین المللی مهاجرت می گوید سال اخیر میلادی مرگبارترین سال برای پناهجویان غیرقانونی بود که طی آن بیش از ۳ هزار پناهجو هنگام گذر از دریای مدیترانه جان باختند.

لئونارد دویل، سخنگوی این سازمان هنگام معرفی این گزارش گفت: «مایلیم توجه جهانیان را به ابعاد تکان دهنده و غیرانسانی این مساله جلب کنیم. می خواهیم کمک کنیم تا صدای آنان که عزیزانشان را اینگونه از دست داده اند، شنیده شود. به امید اینکه دیگر کسی جان خود را تقدیم قاچاقچیان بیرحم نکند.»

در این گزارش نکته مهم دیگر آنست که هیچ اشاره‌ای به دلایل اصلی کشته شدن ۴۰ هزار انسان بی‌پناه تنها در طی ۱۴ سال گذشته نمی‌کنند و تقصیر را فقط به گردن قاچاقچیان بی‌رحم می‌اندارند و درباره سیاست‌های ضد پناهندگی دولت‌ها و نقش آن‌ها در بستن مرز‌ها بر روی پناهجویان و به علت فرار مردم از دست دولتهای بی‌رحم خود و نقش دیگر دولت‌ها در گسترش فقر و جنگ و نابودی دیگر کشور‌ها و کشتار مردم هیچ صحبتی نمی‌کنند.

پاینوشت:
غرق شدن ۸۰۰ پناهجو، نتیجه سیاست مرزهای بسته اروپا یا فرسودگی و درگیری در قایق‌ها؟

کشته شدن ۵۰۰ مهاجر در دریای مدیترانه قلب هر انسانی را به درد می آورد

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است