زندگی سخت و مشقت بار مردمان روستای تخته

۱۹ شهریور اخبار روز

نگاهی مختصر بر زندگی مشقت بار مردمان روستای تختە از توابع ژاورود سنندج در فیلم کوتاە “گەل” ساختە فیلم ساز جوان اهل روستای تختە، عثمان محمدی است،
تخته
روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سنندج در استان کردستان ایران است. گویش محلی مردم این روستا اورامی می‌باشد. از اماکن مذهبی – تاریخی این روستا می‌توان به زیارتگاه پیریوسف که در پشت روستا قرار دارد اشاره کرد. از اماکن تاریخی روستا می‌توان به “قلعه تخته” که به دوره قبل از اسلام تعلق دارد و تپه تاریخی “بانه‌مه‌ر” که تا به حال کاوش نشده است، اشاره داشت. علاوه بر این هر ساله مسافران زیادی برای زیارت مرقد “شیخ مصطفی تخته” به این روستا سفر می‌کنند. به دلیل احترام و ارادت خاص مردم منطقه به ایشان، این مکان در سال‌های اخیر توسط مردم روستا مرمت و بازسازی شده است. جمعیت این روستا در دهستان ژاورودشرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۷۷ نفر (۱۸۶خانوار) بوده‌است. طبق آمار سازمان بهداشت و آموزش پزشکی، در سال ۱۳۷۵ جمعیت روستای تخته ۱۵۰۰ نفر بوده که این تعداد به دلیل مهاجرت بی‌رویه به شهرها، که بیشتر به دلیل نبود درآمد در روستا بوده است، به ۷۸۰ نفر در سال ۱۳۸۹ رسیده است امکانات روستا در این روستا امکاناتی از قبیل مدرسه راهنمایی (در حال حاضر غیرفعال است) و ابتدایی، کتابخانه محلی، پست بانک، شبکه مخابرات، آب لوله‌کشی (۲۵ سال قبل توسط اعتبارات بخش دولتی و مردمی در روستا به بهره‌برداری رسیده است)، برق (از ۳۰ سال قبل به روستا کشیده شده است)، مسجد روستا که از زمان شیخ مصطفی بنا نهاده شده است و در چند سال اخیر مرمت و بازسازی شده است، وجود دارد. جغرافیا زبان مردم این روستا اورامی است.شغل اصلی آنها کشاورزی وباغداری و در پاره ای از موارد دامداری (کوچک)میباشد است. ازهزاران سال پیش مردم در دامنه های خشن کوهها رزق و روزی ایی بدست آورده اند که مایه حیات آنها تابه امروزبوده است. تقریباً در هرنقطه ایی حتی دربلندترین نقاط این منطقه اگر ذره ایی آب وجود داشته باشد.درآن نقطه باغ وبوستانی بی نظیربه وجود آمده است.برای سالیان متمادی دیم ها وکوهپایه های این روستا با گندم وجو ومیوه هایی همچون انگور،سیب،گلابی،گردو،زردالو ، گیلاس ، آلبالو آراسته شده اند.در زمینهای آبی نیز صیفی جات و اخیراً توت فرتگی به وفور دیده میشود.آب وهوای تخته معتدل کوهستانی است. اختلاف دمای زیادی بین قسمت های مختلف روستا وجود دارد بصورتی که زمان برداشت محصولات در بالای روستا ( دره زیارت ) نسبت زمینهای پایین روستا قابل توجه میباشد.
عثمان محمدیمتولد سال 1362/11/1 در یکی از روستاهای منطقه ژاورود سنندج، دیپلم ریاضی فیزیک، فارغ اتحصیل دوره های کارگردانی تلویزیون، فیلمسازی، فیلمنامه نویسی در شهر های سنندج و تهران و آغاز به کار فیلمسازی از سال 1384 به بعد خلاصه سوابق هنری و شغلی: ساخت دو فیلم کوتاه با نام های (از کنار هم می گذریم انگار…) و (لحظه ی سکوت سایه ها) ساخت دو فیلم مستند(تقویم توت فرنگی) و (گه ل) برای صدا و سیمای مرکز کردستان حضور در جشنواره های داخلی و خارجی و کسب جوایز مختلف 1. حضور در جشنواره استاثی ژیار و جایزه بهترین فیلم تجربی (از کنار هم…) 2. حضور در جشنواره کلی فیلم 100(کرج) و دریافت تقدیر ویژه هیئت داوران 3. حضور در جشنواره فیلم بین المللی سلیمانیه عراق و دریافت جایزه بهترین فیلم 4. حضور در جشنواره منطقه ای سینمای جوان و دریافت دو دیپلم افتخار 5. حضور در جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران و دریافت تندیس فیروزه ای و دیپلم افتخار برای مستند 6. حضور در جشنواره بین المللی فیلم کردی لندن و نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم.٧و همچنین با فیلم (ﻟﺤﻈﻪﯼ ﺳﮑﻮﺕ ﺳﺎﯾﻪﻫﺎ ) در این سە جشنوارەی بین المللی حضور داشتەاند ٧- ﺣﻀﻮﺭ ﺩﺭ ﺑﺨﺶ ﺍﺻﻠﯽ ﻣﺴﺎﺑﻘﻪﯼ ﺟﺸﻨﻮﺍﺭﻩﯼ ﺳﺎﺋﻮﭘﺎﺋﻮﻟﻮﯼ ﺑﺮﺯﯾﻞ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۲۰۱۲. ٨- ﺣﻀﻮﺭ ﺩﺭ ﺑﺨﺶ ﺍﺻﻠﯽ ﻣﺴﺎﺑﻘﻪﯼ ﺟﺸﻨﻮﺍﺭﻩ ﻣﺬﻫﺐ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺍﯾﺘﺎﻟﯿﺎ. ٩- ﺣﻀﻮﺭ ﺩﺭ ﺑﺨﺶ ﺑﺎﺯﺍﺭ ﻓﯿﻠﻢ ﮐﻦ ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ ﺳﺎﻝ ۲۰۱۴.

منبع : فیسبوک
به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است