عصر آنارشیسم

جدایی طلبان (جبهه آزاديبخش ملي کرس) در جزیره کرس فرانسه سلاح های خود را زمین گذاشتند

۶ تیر اخبار روز

 

رهبران یکی از فعال ترین گروههای ناسیونالیست زیرزمینی در فرانسه پس از ۴۰ سال نبرد مخفیانه روز چهارشنبه اعلام کردند که اسلحه های خود را زمین خواهند گذاشت.

این گروه که در جزیره کرس ساکن هستند، خواستار جدایی و استقلال از فرانسه بوده اند و طی سالهای فعالیت خود بیش از ۱۰ هزار حمله را در محدوده این جزیره ترتیب داده اند.

این گروه با ارسال بیانیه ای ۱۴ صفحه ای اعلام کردند که این تصمیم را به طور یکجانبه و بدون هیچ پیش زمینه ای گرفته اند و تصمیم دارند فعالیت ها و تشکیلات مخفی را از شکل پنهانی کنونی خارج کنند.

در بخشی از این بیانیه آمده است که از این پس هرگونه اقدام مسلحانه در خاک فرانسه از سوی این گروه تکذیب خواهد شد.

این سازمان که به طور مخفف “اف ال ان س” نامیده می شود، اولین حمله خود را با نام “شب آبی” در ششم ماه مه سال ۱۹۷۶ میلادی صورت داد.

در سال 1978 در مجموع 111 حمله در سال 1983 در مجموع 463 حمله  و هزاران حملات دیگر به دنبال آن بود.از طرفی دیگر این جنبش زیرزمینی در سال 1981 دانشگاه کورته را بازگشایی کرد.

در 1998 قتل Claude Erignac

در1999 شروع پروسه Matignon on Corsica

2000: The assembly of Corsica approves, by 44 voices(votes) on 51, the devolvement in Corsica of a ‘supervised’ legislative power.
2002: Resumption of the discussions by the government Raffarin.

در 2003 ایجاد جبهه lingua Corsa

در جولای 2003 دستگیری Yvan Colonna که قاتل Claude Erignac بود.

در سال ۲۰۱۲ میلادی در میان تعدادی از اعضای این گروه اصلی شکاف ایجاد شد و برخی از آنها در گروههای منشعب عضو شدند.( احتمالا یکی از دلایل انشعاب , بحث کنار گذاشتن مبارزه مسلحانه بوده است و اینک این تصمیم اتخاذ شده از طرف رهبران “اف ال ان س” ظاهرا نمی تواند به معنای کنار گذاشتن مبارزه مسلحانه از طرف همه گروه های منشعب نیز باشد. )

جزیره کرس یکی از جزایر کشور فرانسه و چهارمین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است که زادگاه ناپلئون اول امپراتور فرانسه بوده است.

جزیره کُرس  یکی از جزایر کشور فرانسه، چهارمین جزیرهٔ بزرگ در دریای مدیترانه (پس از سیسیل، ساردنی و قبرس) و همچنین زادگاه ناپلئون اول امپراتور فرانسه‌است.

کرس از سدهٔ ۱۳ تا سدهٔ ۱۸ میلادی در تملک جمهوری جنوآ بود. این جزیره با پیمان ورسای (۱۷۶۸) تحت کنترل فرانسه درآمد و پس از انقلاب فرانسه ضمیمهٔ خاک فرانسه شد. کرس در سال ۱۸۱۱ به عنوان یکی از ناحیه‌های فرانسه به مرکزیت شهر آژاکو رسمیت یافت.

از این زمان زبان فرانسوی در جزیره رسمیت یافت و از اهمیت زبان کرسی در فضاهای اداری و رسمی کاسته شد.

از سال ۱۹۷۵ جزیره کرس به دو ناحیه بخش شد: کرس شمالی به مرکزیت شهر باستیا، و کرس جنوبی به مرکزیت آژاکو.

در سال 2008 کل جمعیت کرس 302000 نفر بوده است.

 

 

8000 years of Corsican history

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است